Jampe Lehtosen muistostipendi kiersi kotikonnuille – 500 euroa HoNsUn Alabatou Sanelle

10.6.2021 08:41 Koripallon parissa elämäntyönsä tehneen Jarmo Lehtosen muistostipendi on luovutettu jyväskyläläisen HoNsUn Alabatou Sanelle. Kannustuspalkinto on suuruudeltaan 500 euroa.

Muistostipendin luovutustilaisuuteen toi pitkän linjan koripallovaikuttaja Heikki Parkatti (vas.). Keskellä Alabatou Sane ja oikealla HoNsUssa pitkään koripallovalmentajana toiminut Jari Laine.

Kolmannen kerran jaettu stipendi kiersi nyt siis ensimmäistä kertaa Lehtosen (1961–2017) kotikonnuille Keski-Suomeen. Lehtonen syntyi Äänekoskella ja edusti koko peliuransa ajan Huimaa. Työuransa ajan hän asui Jyväskylässä.

Aiemmin stipendi on myönnetty vuonna 2019 Brunel Madzoulle (Tampereen Pyrintö) ja vuonna 2019 Tom Gumalle (KTP).

Sane oli päättyneellä, koronan vuoksi torsoksi jääneellä kaudella HoNsUn 16-vuotiaiden joukkueen jäsen. Joukkue aloitti syksyllä ikäluokkansa SM-sarjan ja voitti kaikki kolme peliään ennen kuin kausi piti jo marraskuussa keskeyttää.

Valintaperusteiden mukaan ”Batou” on toiset huomioon ottava kaikkien kaveri, joka on muuttanut Jyväskylään yksin ja ottanut vastuuta elämästään.

– Batou on ottanut ison loikan niin koripalloilijana kuin muussakin elämässään. Hänen kouluarvosanansa ovat parantuneet, ja hän on puhkeamassa kukkaan myös koripalloilijana, valitsijat kuvaavat nuorukaista.

– Lisäksi Batou on aina valmis auttamaan seuraansa. Hän on osallistunut toimintaan muun muassa koriskoulun ohjaajana.

Joukkueessaan Sane pelaa laiturin roolissa.

Stipendin Sanelle luovutti HoNsUn pitkäaikainen juniorivalmentaja Jari Laine. 

Jarmo ”Jampe” Lehtonen (1961–2017) oli nuorena maan parhaita koripalloilijoita. Hän pelasi mittavan uran SM-sarjaa myöten. Peliuransa jälkeen hän toimi muun muassa miesten maajoukkueen apuvalmentajana. Työurastaan pääosan hän työskenteli Koripalloliitossa muun muassa aluepäällikön ja kouluttajan tehtävissä.

Keräyksen Lehtosen muistoksi käynnisti Äänekosken Sarjakuvaseura. Keräystoimikuntaa luovutustilaisuudessa edustivat Heikki Parkatti ja Ilkka Hyppönen.

Jarmo Lehtosen muistostipendin saajat:

2019: Brunel Madzou, Tampereen Pyrintö
2020: Tom Guma, KTP
2021: Alabatou Sane, HoNsU

 
11.6.2020 11:29 Seura tiedottaa

Jarmo Lehtosen muistostipendi Kotkaan, KTP-juniori Tom Gumalle

Kotkalainen Tom Guma on toinen nuori koripalloilija, jonka harrastusta tuetaan Jarmo Lehtosen muistostipendillä.

20.5.2019 09:06 Seura tiedottaa

Jarmo Lehtosen muistostipendi jaettiin Tampereella – 500 euroa Brunel Madzoulle

Tampereen Pyrinnön Brunel Madzou on nimetty ensimmäiseksi Jarmo Lehtosen muistostipendin saajaksi. Vuonna 2005 syntynyt Madzou palkittiin 500 euron stipendillä Pyrinnön koriskauden päättäjäisissä torstaina Pyynikin palloiluhallissa.

27.4.2015 Nuorten SM-sarjat

Helmi Basketin valmennustiimi kasassa

Naisten kahta divisioonajoukkuetta sekä nuorten joukkueita pyörittävä Helmi Basket on nimennyt valmentajansa kaudelle 2015-16.

27.4.2015 Nuorten SM-sarjat

PuHu Juniorit ja Leppävaaran Pyrintö yhteistyöhön A-tytöissä

Kaksi pääkaupunkiseudun seuraa, Leppävaaran Pyrintö ja PuHu Juniorit, yhdistää voimansa tyttökoripallossa. LePy ja PuHu ovat sopineet yhteistyöstä vanhimpien tyttöikäluokkien osalta. Yhteistyön tavoitteena on tarjota nuorille tyttöpelaajille mahdollisuus saavuttaa oma potentiaalinsa tarjoamalla valtakunnan parasta valmennusta kilpailukykyisessä ryhmässä pelaten A-tyttöjen SM-sarjaa.

25.4.2009 Nuorten SM-sarjat

Honka näyttää A- ja B-poikien SM-finaaleita netissä

Tapiolan Hongan nettisivuilla voi seurata videokuvaa nuorten SM-finaaleista. Livenä näkyvät ottelut ovat lauantainen A-poikien 1. finaali ja sunnuntainen B-poikien 2. finaali.

4.7.2025 09:15 Seura tiedottaa

Tuu siäki pelaa Meripäiväkorikseen

Tervetuloa perinteiseen Meripäiväkorikseen! La 26.7.2025 klo.11:30 laitetaan pallot ilmaan ja tunnelma kattoon, kun perinteinen Meripäiväkoris tekee paluun Kantasatamaan (Tornaattorintie 51) kymmenien vuosien jälkeen! Sarjoja on tarjolla kaikenikäisille junnuista firmakorikseen.

16.6.2025 17:23 Seura tiedottaa

HoNsUn kauden 2025-2026 päävalmentajat julkaistu

HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.

13.6.2025 10:14 Seura tiedottaa

YMCA Tampere koripallo mukana Erasmus+ Sport -hankkeessa

YMCA Tampere koripallo on saanut avustusta kansainvälisestä Erasmus+ Sport -hankkeesta. Hankkeen kesto on 1,5 vuotta ja hankkeen tavoitteena on käydä tutustumassa kolme eri eurooppalaisen seuran toimintatapoihin sekä saada näin uutta kansainvälistä oppia omaan toimintaan ja sen kehittämiseen.

13.6.2025 09:52 Seura tiedottaa

ToPo palkittiin vuoden helsinkiläisenä urheiluseurana

Torpan Pojat on valittu vuoden 2025 helsinkiläiseksi urheiluseuraksi. Helsingin kaupungin vuosittain myöntämä tunnustus nostaa esiin urheiluyhteisöjä, jotka tekevät pitkäjänteistä ja merkityksellistä työtä helsinkiläisen liikunnan ja urheilun hyväksi.

13.6.2025 09:50 Seura tiedottaa

Lahti Basketball ja Kouvot yhteistyöhön 2009-pojissa kaudella 2025-26

Lahti Basketball ja Kouvot yhdistävät voimansa 2009 syntyneiden poikien ikäluokassa ja pelaavat KOLA Basket -joukkueen nimissä kaudella 2025-2026 17-vuotiaiden SM-sarjaa, sekä European Youth Basketball League (EYBL) sarjaa.

Näytä lisää vastaavia