17.1.2007 Vilppaan koripallomiehistö koki viime sunnuntain BC Nokia -tappion jälkeen toisenkin takaiskun. Joukkueen tarkkakätinen kolmospyssy Jani Hiltunen, 27, ilmoitti lopettavansa kautensa ja mahdollisesti koko uransa kevätkierroksen avausotteluun. Päätöksen takaa ei löydy suurempaa draamaa. Lisääntyneet työpaineet ja perhe-elämän asettaminen koripalloilun edelle johtivat päätöksen kypsymiseen.
Vilppaan kannalta Hiltusen lopettamispäätös sattui varsin ikävään saumaan, sillä joukkueella on viiden ottelun mittainen tappioputki alla. Vilpashan aloitti syyskauden erinomaisesti voittaen yhdeksästä ottelustaan kahdeksan. Toisaalta seurassa ymmärretään Hiltusen päätös vetäytyä kentiltä.
- Tottakai tämä tuli yllätyksenä, mutta täytyy kunnioittaa Janin päätöstä. Ei ole mitään järkeä vedota voimassaolevaan sopimukseen, jos pelaajalla ei itsellä ole kaikki pelissä. Se on väärin pelaajaa ja koko joukkuetta kohtaan, myöntää seuran puheenjohtaja Keijo Poutiainen.
Vilppaan ja Hiltusen väliseen sopimuspurkuun ei liity mitään dramatiikkaa, vaan päätös tehtiin yhteistuumin ja hyvässä hengessä.
- En haluaisi jättää laivaa kesken kauden, mutta mielestäni en pysty antamaan joukkueelle sitä, mitä haluaisin. Syyskuun sopimustilanteen jälkeen oma työmääräni on muuttunut Helsingissä totaalisesti. Kotona odottaa vaimon ohella 2-vuotias Elo-poika, jonka mielestäni pitää nähdä isäänsä enemmän kuin yhden illan viikossa. Kun vanha polvivamma uusiutui viime viikolla, päätös lopettamisesta kypsyi lopulta järkeväksi vaihtoehdoksi, toteaa Hiltunen.
Jo Korisliigassa Vilppaan riveissä pelanneen Hiltusen tehoiksi jäi kuluvalla kaudella 14,1 pistettä ja 4,8 levypalloa ottelua kohti. 199-senttinen laiturioli joukkueensa toiseksi tehokkain korintekijä, joka urakoi keskimäärin 30 minuuttia ottelua kohden. Kauden parhaaksi jäi Rekolaa vastaan heitetyt 28 pistettä.
- Ikävä menetys Vilppaan kannalta, mutta jokaisesta asiasta täytyy hakea myös positiivisia puolia. Nyt on 30 minuuttia lisää peliaikaa tarjolla omille nuorille. Se on nyt pojista kiinni, kuka ne tulee ansaitsemaan, pohtii Keijo Poutiainen.
Vilppaan kausi jatkuu sunnuntaina Jyväskylässä. Muutoksia joukkueeseen ei ole enää tulossa, sillä I divisioonan siirtoaika meni umpeen 15. tammikuuta.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Pantterit voitti miesten I divisioona B:n suoraan kolmessa ottelussa. Miesten I divisioona A:ssa Kipinä Basket haki vierasvoiton ensimmäisestä finaalikohtamisesta. Naisten I divisioonan finaalit käynnistyvät tiistaina, kun Espoo Basket Team II ja Pyrintö Akatemia lyövät yhteen.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Miesten I divisioona B:n finaaleissa kohtaavat PeU-Basket ja Pantterit. Miesten I divisioona A:ssa Oulu on puolestaan voiton päässä finaalipaikasta. Naisten puolella välieräjoukkueet selviävät keskiviikkona ja torstaina.
Naisten I divisioonassa pelattiin viimeinen kierros ennen pudotuspelejä ja putoamisfinaalia. Miesten I divisioona B:ssa välieräparit alkavat olla selvillä ja A:ssa välierät aloitetaan jo perjantaina.
Miesten I divisioona B:ssa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros, kun taas miesten I divisioona A:ssa puolivälierät ovat jo täydessä vauhdissa. Naisten I divisioonassa runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä.
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Miesten I divisioona A:ssa pelataan sunnuntaina runkosarjan viimeinen kierros, kun taas naisten I divisioonassa ja miesten I divisioona B:ssä taistelu pudotuspelipaikoista ja kotiedusta kiihtyi entisestään tiukkojen otteluiden ja yllättävien voittojen myötä.
Miesten I divisioona B:ssä nähtiin tiukkoja jännitysnäytelmiä ja miesten I divisioona A:ssa ACO Basket varmisti runkosarjan voiton. Samaan aikaan naisten I divisioonassa pelattiin tärkeitä otteluita pudotuspelipaikkojen ja sarjapaikkojen kohtalosta kaikissa kolmessa lohkossa.
Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.