13.2.2019 13:49 Kesällä Ruotsin liigassa pelaavan KFUM Uppsala Basketin päävalmentajaksi nimetyn Janne Hännisen pesti päättyi viikonloppuna, kun molemmat osapuolet päätyivät ratkaisuun jatkaa eri teille.

Hänninen pestattiin kesällä naisten joukkueen päävalmentajaksi ja samalla kehittämään seuran toimintaa. Kauden edetessä kävi kuitenkin ilme, ettei seuran halu uudistuksille ollutkaan niin suurta.
- Minut tuotiin tänne luomaan muutosta ja uutta toimintakulttuuria. Kun vanhat toimintatavat ovat niin vahvat, niin muutoksen myötä tulee usein myös yhteentörmäyksiä ja syntyy muutosvastarintaa. Ne entiset perustat, joita nimenomaan haluttiin uudistaa, olivat toimintaympäristössä niin vahvana, että he lopulta halusivat palata takaisin tuttuun ja turvalliseen. Istuimme vielä sunnuntaina pelipäivänä palaverissa ja mietimme, että mitä asialle pitäisi tehdä ja miten etenemme. He olisivat halunneet minun jatkavan toisenlaisessa roolissa, mutta lopulta päädyimme yhteisymmärryksessä ja hyvässä hengessä irtisanomaan sopimuksemme. Kyllähän sen tiesi tänne tullessa, että tässä tilanteessa olevan joukkueen valmentamisessa olisi 50/50-mahdollisuus, että näin kävisi, Hänninen valottaa tilannetta.
Vaikka pesti loppui kesken sopimuskauden, on Hänninen tyytyväinen kokemukseen.
- Tämä oli erittäin opettavaista olla mukana erilaisessa koripallokulttuurissa ja kulttuurissa ylipäänsä. Sitä ei aina ymmärretä kuinka erilainen kulttuuri Ruotsissa on. Olen saanut tästä paljon oppia sekä valmentamisesta että itsestäni. Kokonaisuudessaan tämä oli erittäin positiivinen kokemus. Toivotan Uppsalalle kaikkea hyvää myöskin jatkossa.
Tällä hetkellä Hännisen tulevaisuuden suunnitelmat ovat vielä auki.
- Katsotaan nyt mitä tulevaisuus tuo tullessaan, Hänninen päättää.
Uppsala säilytti viime kauden jälkeen sarjapaikkansa liigan laajentumisen vuoksi ja tällä kaudella Uppsala voitti Hännisen alaisuudessa yhden ottelun.
NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.
Kuusi Suomen mestaruutta päävalmentajana voittanut Mika Haakana on noussut Kiinan pääsarjassa pelaavan Shanxi Flamen päävalmentajaksi. Haakana aloitti kauden joukkueen apuvalmentajana, mutta vuodenvaihteessa hänet nostettiin joukkueen päävalmentajaksi.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi jatkoajan jälkeen hallitsevalle mestarille Oklahoma City Thunderille 129-125. Lauri Markkanen keräsi Jazzille 29 pisteen ja 13 levypallon tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat monipuolisia otteitaan jatkanut Okku Federiko sekä 20 pistettä naulannut Viljami Vartiainen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi jo neljännen peräkkäisen tappionsa, kun Portland Trail Blazers oli parempi kotonaan 137-117. Lauri Markkanen upotti Jazzille 22 pistettä.
Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.
Perttu Blomgren heitti uuden piste-ennätyksensä Bundesliigassa ja hän jatkaa Mitteldeutscherin riveissä loppukauden. Olivier Nkamhouan Varese liitää voittoputkessa Italiassa ja Mikael Jantunen palasi pelikentille voitokkaasti.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Golden State Warriorsille 123-114. Lauri Markkanen upotti 35 pistettä ja noukki 6 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi kotitappion Boston Celticsille 119-129. Lauri Markkanen heitti 22 pistettä ja repi 9 levypalloa.