7.9.2022 08:30 Pyrintö on solminut vuoden mittaisen sopimuksen 206-senttisen Jaquan Lawrencen kanssa. Hän valmistui NCAA:n kakkostason LeMoyne-Owen Collegesta viime kauden päätteeksi.
Jaquan Lawrence valittiin oman konferenssinsa (SIAC) vuoden puolustuspelaajaksi, joka on merkittävä tunnustus. Tästä johtuen hänet kutsuttiin ensimmäisen kerran järjestettyyn HBCU -All Star tapahtumaan New Orleansiin, johon valittiin 24 pelaaja NCAA 1D & 2D yliopistoista.
- Pidän itseäni puolustusorientoituneena pelaajana. Saan virtaa itselleni ja joukkueelle heittojen torjujana. Pidän nelospaikalla pelaamisesta ja olen nopea pelaaja hyökkäyspäässä. Vahvuutenani on keskimatkojen heitot ja nopeat korilleajot. Odotan innolla mahdollisuutta aloittaa ammattilaisurani Suomen Korisliigassa Tampereella, kommentoi Lawrence seuran tiedotteessa.
- Monipuolisena pelaajana Jaquan Lawrence tuo meille sisäpeliuhkaa ja levypallovoimaa. Hän on sähäkkä pelaaja korin alla. Hyvin mielenkiintoinen pelaaja monella tapaa, päävalmentaja Miikka Sopanen summaa.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.