Jarmo Lehtosen muistostipendi jaettiin Tampereella – 500 euroa Brunel Madzoulle

20.5.2019 09:06 Tampereen Pyrinnön Brunel Madzou on nimetty ensimmäiseksi Jarmo Lehtosen muistostipendin saajaksi. Vuonna 2005 syntynyt Madzou palkittiin 500 euron stipendillä Pyrinnön koriskauden päättäjäisissä torstaina Pyynikin palloiluhallissa.

500 euron stipendin Brunel Madzoulle (oik.) ojensi Äänekosken Sarjakuvaseuran edustaja Terho Vuorinen. Kuvassa lisäksi Pyrinnön päättäjäisissä palkintojenjakotehtävissä toimineet seuran miesten liigajoukkueen pelaajat Justus Kilpinen, Lassi Kilpinen, Antero Lehto ja Osku Heinonen.

Madzou on yksi Pyrinnön lahjakkaimmista poikajunioreista. Vuoden sisään hän on ollut voittamassa Pyrinnölle kaksi SM-kultaa ja yhden hopean.

Laiturina pelaavan Madzoun kyvyistä kertoo paljon se, että hän oli tällä kaudella avausviisikossa jokaisessa Pyrinnön B-pojissa pelaamassaan 18 SM-sarjapelissä, vaikka oli sarjaan kaksi vuotta alaikäinen. Pyrintö voitti kaikki kauden pelinsä, ja Madzou oli joukkueensa toiseksi tehokkain pelaaja.

Madzou on kutsuttu myös ikäistensä maajoukkueeseen.

Jarmo Lehtosen muistostipendin ensimmäisen saajan valitsivat Katajan liigajoukkueen valmentajat Juha Sten ja Petri Virtanen. 500 euron stipendi ohjataan Madzoun käyttöön Pyrinnön koripallojaoston kautta.

Äänekoskelaislähtöisen Jarmo Lehtosen (1961–2017) kunniaksi kerätyillä varoilla hankittiin lisäksi Sukkana sisään -nimeä kantava veistos, joka kiertää Lehtosen kasvattajaseuran Huiman junioripelaajilla. Tänä keväänä kuvataiteilija Ilkka Virtasen veistämän kiertopalkinnon ja sadan euron stipendin sai B-tyttö Tiia Konola.

Heittokättä luonnollisessa koossa kuvaava kiertopalkinto on tarkoitettu esimerkilliselle huimalaisjunnulle. Joukkueensa varakapteenina toimiva Konola on kehittynyt viimeisen kahden vuoden aikana huikeasti. Ahkerana ja motivoituneena harjoittelijana Konola on mukana käytännössä jokaisessa joukkueen tapahtumassa.

Palkitsemisperusteissa todetaan Konolan omaavan lisäksi urheilijana suuren potentiaalin.

Tiia Konola sai vuoden ajaksi haltuunsa kuvataitelija Ilkka Virtasen luomuksen Sukkana sisään.
Tiia Konola sai vuoden ajaksi haltuunsa kuvataitelija Ilkka Virtasen luomuksen Sukkana sisään.

Kiertopalkinto luovutettiin ensimmäistä kertaa vuosi sitten. Tuolloin palkinnon sai Huiman B-poika Kasper Kiiski.

Jarmo ”Jampe” Lehtonen oli nuorena maan parhaita koripalloilijoita. Hän pelasi mittavan uran SM-sarjaa myöten. Peliuransa jälkeen hän toimi muun muassa miesten maajoukkueen apuvalmentajana. Työurastaan pääosan hän työskenteli Koripalloliitossa muun muassa aluepäällikön ja kouluttajan tehtävissä.

Keräyksen Lehtosen muistoksi käynnisti Äänekosken Sarjakuvaseura.

 

 
10.6.2021 08:41 Seura tiedottaa

Jampe Lehtosen muistostipendi kiersi kotikonnuille – 500 euroa HoNsUn Alabatou Sanelle

Koripallon parissa elämäntyönsä tehneen Jarmo Lehtosen muistostipendi on luovutettu jyväskyläläisen HoNsUn Alabatou Sanelle. Kannustuspalkinto on suuruudeltaan 500 euroa.

11.6.2020 11:29 Seura tiedottaa

Jarmo Lehtosen muistostipendi Kotkaan, KTP-juniori Tom Gumalle

Kotkalainen Tom Guma on toinen nuori koripalloilija, jonka harrastusta tuetaan Jarmo Lehtosen muistostipendillä.

27.4.2015 Nuorten SM-sarjat

Helmi Basketin valmennustiimi kasassa

Naisten kahta divisioonajoukkuetta sekä nuorten joukkueita pyörittävä Helmi Basket on nimennyt valmentajansa kaudelle 2015-16.

27.4.2015 Nuorten SM-sarjat

PuHu Juniorit ja Leppävaaran Pyrintö yhteistyöhön A-tytöissä

Kaksi pääkaupunkiseudun seuraa, Leppävaaran Pyrintö ja PuHu Juniorit, yhdistää voimansa tyttökoripallossa. LePy ja PuHu ovat sopineet yhteistyöstä vanhimpien tyttöikäluokkien osalta. Yhteistyön tavoitteena on tarjota nuorille tyttöpelaajille mahdollisuus saavuttaa oma potentiaalinsa tarjoamalla valtakunnan parasta valmennusta kilpailukykyisessä ryhmässä pelaten A-tyttöjen SM-sarjaa.

25.4.2009 Nuorten SM-sarjat

Honka näyttää A- ja B-poikien SM-finaaleita netissä

Tapiolan Hongan nettisivuilla voi seurata videokuvaa nuorten SM-finaaleista. Livenä näkyvät ottelut ovat lauantainen A-poikien 1. finaali ja sunnuntainen B-poikien 2. finaali.

22.12.2025 10:14 Seura tiedottaa

Ura Basket liitti Ville Kauniston ja Matti Nuutisen kunniagalleriaansa

Ura Basket pelasi seuran 20-vuotisjuhlaottelun perjantaina Turun NMKY:tä vastaan. Ottelun alla seura kunnioitti kahta ansioitunutta kasvattiaan liittämällä heidät seuran kunniagalleriaan. Perjantai-illan juhlaottelu keräsi lähes 800 katsojaa Kaarinan Valkeavuoreen.

22.12.2025 10:08 Seura tiedottaa

East Helsinki Skill Camp Laajasalon palloiluhallilla 5.-6.1.2026

Aloita vuotesi kahden päivän tehoharjoittelulla WB-Panttereiden järjestämällä leirillä Laajasalossa. Leirin päävalmentajana toimii Justice Graham apunaan Mike Besselink, Aaron Ekwere ja Tom Arro.

17.12.2025 14:01 Seura tiedottaa

NMKY:n koripallotoiminta tiivistyy – valmentajat, päätoimiset ja urheilujohtajat yhteisissä verkostoissa

Suomen NMKY:n Urheiluliitto on tiivistänyt koripallotoimintojensa yhteistyötä tänä vuonna. Tapahtumiin lukeutuvat namikalaisten valmentajakoulutus etänä, päätoimisten ammattivalmentajien verkostotapaaminen ja urheilujohtajien verkostoitumismatka Pariisiin.

4.12.2025 14:30 Seura tiedottaa

LePy etsii graafista suunnittelijaa raikastamaan seuran visuaalista ilmettä

LePy haluaa kehittää seuran visuaalista ilmettä ja etsii nyt osaajaa viemään "Oranssin perheen" brändiä eteenpäin. Meillä on jo tunnistettava logo, värit ja peruslinjaukset, mutta kaipaamme niiden rinnalle uutta, raikasta otetta ja nykyaikaisia sovelluksia.

3.12.2025 09:46 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongan kasvatteja maailmalla

Espoolaisen koripallon ylpeys Tapiolan Honka näkyy ja kuuluu myös kansainvälisillä kentillä. Seuran kasvatteja pelaa tällä hetkellä niin Yhdysvaltojen yliopistosarjoissa kuin Euroopan ammattilaiskentillä – ja mukana on myös Susijengin kapteeni Sasu Salin, joka aloitti ammattilaisuransa Hongassa.

Näytä lisää vastaavia