Jarmo Lehtosen muistostipendi Kotkaan, KTP-juniori Tom Gumalle

11.6.2020 11:29 Kotkalainen Tom Guma on toinen nuori koripalloilija, jonka harrastusta tuetaan Jarmo Lehtosen muistostipendillä.

15-vuotias Guma pelasi viime kaudella 16-vuotiaiden ja tulevalla kaudella 17-vuotiaiden SM-sarjaa kasvattajaseuransa KTP:n riveissä. Kuva: Marja Seppälä

Kolme vuotta sitten menehtyneen äänekoskelaislähtöisen koripallovaikuttaja Jarmo Lehtosen nimeä kantava stipendi on suuruudeltaan 500 euroa. Ensimmäinen stipendi myönnettiin vuosi sitten Tampereen Pyrintöä edustavalle Brunel Madzoulle.

Pyrintö valitsi seuraavan palkittavan Kotkasta. KTP:n esittämien valintaperusteiden mukaan Tom Guma on pyyteetön ja tunnollinen harjoittelija ja hän luo ympärilleen iloista mieltä omalla hyväntuulisella olemuksellaan.

– Tom ei ole joukkueensa piste- tai levypallokärki, mutta harjoitteluasenne on Tomilla kohdillaan ja sitä kautta hän omaa mahdollisuudet ottaa isojakin kehitysaskeleita, perusteluissa kerrotaan.

7-vuotiaana koripallon aloittanut Guma on nyt 183-senttinen. Hän pelaa joukkueessaan laiturina. 

– Tavoitteena on päästä koripalloilijana mahdollisimman pitkälle ja pelata niin kauan kuin motivaatiota riittää, Guma kertoo.

500 euron stipendi ohjataan Guman käyttöön KTP:n koripallojaoston kautta.

Jarmo ”Jampe” Lehtonen (1961–2017) oli nuorena maan parhaita koripalloilijoita. Hän pelasi mittavan uran SM-sarjaa myöten. Peliuransa jälkeen hän toimi muun muassa miesten maajoukkueen apuvalmentajana. Työurastaan pääosan hän työskenteli Koripalloliitossa muun muassa aluepäällikön ja kouluttajan tehtävissä.

Keräyksen Lehtosen muistoksi käynnisti Äänekosken Sarjakuvaseura. Stipendin kävi Kotkassa legendaarisen Karhuvuoren urheilutalon pihakentällä luovuttamassa ÄSS:n edustaja Reijo Askolin Huima-koiransa kanssa.

Jarmo Lehtosen muistostipendin saajat:
2019: Brunel Madzou, Tampereen Pyrintö
2020: Tom Guma, KTP

 
10.6.2021 08:41 Seura tiedottaa

Jampe Lehtosen muistostipendi kiersi kotikonnuille – 500 euroa HoNsUn Alabatou Sanelle

Koripallon parissa elämäntyönsä tehneen Jarmo Lehtosen muistostipendi on luovutettu jyväskyläläisen HoNsUn Alabatou Sanelle. Kannustuspalkinto on suuruudeltaan 500 euroa.

20.5.2019 09:06 Seura tiedottaa

Jarmo Lehtosen muistostipendi jaettiin Tampereella – 500 euroa Brunel Madzoulle

Tampereen Pyrinnön Brunel Madzou on nimetty ensimmäiseksi Jarmo Lehtosen muistostipendin saajaksi. Vuonna 2005 syntynyt Madzou palkittiin 500 euron stipendillä Pyrinnön koriskauden päättäjäisissä torstaina Pyynikin palloiluhallissa.

27.4.2015 Nuorten SM-sarjat

Helmi Basketin valmennustiimi kasassa

Naisten kahta divisioonajoukkuetta sekä nuorten joukkueita pyörittävä Helmi Basket on nimennyt valmentajansa kaudelle 2015-16.

27.4.2015 Nuorten SM-sarjat

PuHu Juniorit ja Leppävaaran Pyrintö yhteistyöhön A-tytöissä

Kaksi pääkaupunkiseudun seuraa, Leppävaaran Pyrintö ja PuHu Juniorit, yhdistää voimansa tyttökoripallossa. LePy ja PuHu ovat sopineet yhteistyöstä vanhimpien tyttöikäluokkien osalta. Yhteistyön tavoitteena on tarjota nuorille tyttöpelaajille mahdollisuus saavuttaa oma potentiaalinsa tarjoamalla valtakunnan parasta valmennusta kilpailukykyisessä ryhmässä pelaten A-tyttöjen SM-sarjaa.

25.4.2009 Nuorten SM-sarjat

Honka näyttää A- ja B-poikien SM-finaaleita netissä

Tapiolan Hongan nettisivuilla voi seurata videokuvaa nuorten SM-finaaleista. Livenä näkyvät ottelut ovat lauantainen A-poikien 1. finaali ja sunnuntainen B-poikien 2. finaali.

20.4.2026 21:24 Seura tiedottaa

Tervetuloa Hyvinkään Katukorikseen

Hyvinkään Ponteva on järjestänyt Katukoristurnauksen jo 33 kertaa ja tuonut yhteen koripallon ystävät, kilpailijat ja katsojat, jotka rakastavat vauhtia, jännitystä ja yhteisöllisyyttä!

20.4.2026 09:49 Seura tiedottaa

Kempele Wild Duckz ry hakee koripallovalmentajaa miesten edustusjoukkueelle

Kempele Wild Duckz ry etsii sitoutunutta ja kehittämishaluista päävalmentajaa miesten edustusjoukkueeseen (M1), joka pelaa tällä kaudella Koripalloliiton Keskisen-alueen 2-divisioonaa ja Pohjoisen-alueen aluesarjaa.

20.4.2026 09:46 Seura tiedottaa

Feeniks Basket järjestää naisten divarin try out -harjoitukset

Haluatko pelata Naisten I divisioonaa ja vieläpä oikein Forssassa? Tarjoamme osaavan valmennuksen, mahtavat pelikaverit ja tiiviin tukiverkon. Anna siis Forssalle mahdollisuus ja tule tutustumaan meihin.

19.4.2026 20:39 16-vuotiaiden tyttöjen SM

EBT:lle 16-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestaruus

16-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään Espoonlahden urheiluhallilla, kun EBT voitti Tapiolan Hongan 67-44 (35-20) toisessa finaaliottelussa. EBT voitti täten finaalit suoraan 2-0.

19.4.2026 20:11 16-vuotiaiden poikien SM

HNMKY/ Black on 16-vuotiaiden poikien Suomen mestari

16-vuotiaiden poikien Suomen mestari selvisi tänään, kun HNMKY/ Black voitti Tapiolan Hongan 59-72 (31-38). HNMKY voitti finaalit suoraan otteluvoitoin 2-0.

Näytä lisää vastaavia