Jatkosarjat päätökseen – FoA nappasi viimeisen pudotuspelipaikan Catzin nenän edestä

23.3.2022 20:57 Naisten Korisliigassa pelattiin viimeiset ottelut niin ylemmässä kuin alemmassakin jatkosarjassa. Pudotuspeleihin tiensä selvittivät PeKa, Kouvottaret, ToPo, HBA, ViVe, EBT, Honka ja FoA. Pudotuspelit käynnistyvät maanantaina ja tarkempi ohjelma julkistetaan huomenna.

Davida Dale ja FoA jatkavat kauttaan pudotuspeleissä. Kuva:Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

FoA leimasi lippunsa pudotuspeleihin

Ennakkoon kierroksen jännittävin ottelu pelattiin Forssassa, kun Alku emännöi Lappeenrannan Catzia. Panoksena ottelussa oli pudotuspelipaikka. Kotijoukkue otti komennon heti ylösheitosta ja passitti Catzin kesälomille 68-52.

Alku onnistui ottelussa puolustuspäässä. Se näkyi niin Catzin pistemäärässä kuin heittoprosenteissakin.

Davida Dale tilastoi 21 pistettä, yhdeksän levypalloa ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Roosa Kosonen teki tupla-tuplan 15 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Elena Melto upotti 18 pistettä Catzille.

Forssan Alku saa puolivälierissä vastaansa runkosarjan voittaneen Kotkan Peli-Karhut.

Ottelutilasto

Honka murskasi EBT:n

Espoolaisjoukkueet kohtasivat viimeistä kertaa jatkosarjassa tällä kaudella. Ottelussa ei kunnian lisäksi ollut juurikaan panosta, sillä EBT oli jo varmistanut alemman jatkosarjan voiton ja Honka kakkossijan. Se ei kuitenkaan näkynyt ainakaan Hongan otteissa vaan joukkue nappasi suvereenin voiton 99-59.

EBT oli ottelussa askeleen jäljessä lähes kaikessa. Joukkueen kaukoheittopeli takkusi ja se osui kolmen pisteen kaaren takaa vain viidesti. Honka osui 14 kertaa huomattavasti paremmalla prosentilla.

Carmen Tyson-Thomas säkitti 28 pisttettä ja keräsi 15 levypalloa. Desiree Ramos säesti 24 pisteellä. Vierasjoukkueesta Taylor Jones kasasi tupla-tuplan 17 pisteellä ja kymmenellä levypallolla.

EBT saa vastaansa ylemmässä jatkosarjassa kolmanneksi sijoittuneen ToPo:n. Honka taistelee välieräpaikasta Kouvottaria vastaan.

Ottelutilasto

PeKa päätti jatkosarjan tyylillä

Kotkan Peli-Karhut sai viimeisessä ottelussaan vastaansa ToPo:n. Sarjan voiton jo aikaa sitten varmistanut kotkalaisjoukkue oli tyly emäntä ja nappasi kauden viimeiset sarjapisteet 88-60.

PeKa vei ottelussa korinalustaiston. Se vei levypallokamppailun nimiinsä 47-35. Myös kotijoukkueen kahden pisteen heitot osuivat vieraita paremmin kohteeseen.

Naomi Davenport tilastoi ottelussa tupla-tuplan 21 pisteellä ja 14 levypallolla. Inga Orekhova heitti 19 pistettä ja osui kaaren takaa viidesti.

Peli-Karhut kohtaa puolivälierissä Forssan Alun. ToPo saa vastaansa alemman jatkosarjan voittaneen EBT:n.

Ottelutilasto

Kouvottaret nappasi toisen sijan

Kouvottaret sai viimeisessä ottelussa vieraakseen HBA:n, jolla ei ottelussa ollut enää panosta, sillä joukkue oli varmistanut jatkosarjan neljännen sijan. Kouvottaret nappasi kotivoiton 84-80 ja varmisti samalla ylemmän jatkosarjan toisen sijan.

Ottelu aaltoili todella paljon ja molemmilla joukkueilla oli omat hyvät jaksonsa. Kouvottaret kuitenkin nappasi voiton hienon viimeisen jakson ansiosta.

Taeler Deer oli ottelun pistekuningatar 25 pisteellä. Kaisa Kuisma pussitti 13 pistettä. Märskyn Kati Ollilainen teki 19 pistettä ja keräsi kymmenen levypalloa.

Kouvottarien vastustaja puolivälierissä on alemmassa jatkosarjassa toiseksi sijoittunut Honka. HBA-Märsky saa vastaansa Vimpelin Vedon.

Ottelutilasto

 
4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

19.1.2026 13:37 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei palaa ToPoon

Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.

18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

Näytä lisää vastaavia