Jeff Garrett saapuu BC Nokiaan Luxemburgista

21.8.2020 09:13 BC Nokian Korisliiga-joukkueen toinen ulkomaalaisvahvistus on varmistunut, kun toisen ammattilaiskautensa aloittava Jeff Garrett, 25, on tehnyt pelaajasopimuksen joukkueen kanssa.

Garrett aloitti ammattilaisuransa Luxemburgissa, jossa hän teki keskimäärin 22,4 pistettä ottelua kohden. Luxemburgissa 201-senttinen Garrett edusti stadtbredimusilaista BC Musel Pikesia, joka oli ennen edelliskauden keskeyttämistä Total Leaguen piikkipaikalla neljällätoista voitolla ja neljällä tappiolla.

Nelos- ja kolmospelipaikoilla viihtyvä Garrett teki joukkueelleen keskimäärin 22,4 pistettä, 13,9 levypalloa, 2,0 syöttöä, 2,0 riistoa ja 1,2 torjuntaa ottelua kohden.

– Hän on monipuolinen pelaaja, joka pystyy tekemään koreja monella tavalla ja puolustamaan eri pelipaikkoja. Erityisesti hän on hyvä levypallopelaaja, joukkueen päävalmentaja Greg Gibson avaa seuran tiedotteessa.

– Meidän strategiamme on hakea pelaajia, jotka ovat monipuolisia. Häntä suositteli ystäväni, joka valmentaa Luxemburgissa toista joukkuetta. Kun vielä juttelin hänen edelliskauden valmentajansa kanssa, niin sain käsityksen hänen persoonastaan. Hän on hyvä tyyppi, joka haluaa ottaa seuraavan askeleen urallaan.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Luxemburgin pääsarjasta on siirtynyt laadukkaita pelaajia Suomen Korisliigaan. Gibson mainitsee nimeltä Kouvojen Derrick Bardenin ja Vilppaan Tim Colemanin sekä Tampereen Pyrintöä ja KTP-Basketia edustaneen LaMonte Ulmerin.

Garrett edusti yliopistouransa aikana kolmea eri yliopistoa kahdella eri sarjatasolla. Alabaman yliopistossa hänen ensimmäinen vuotensa oli ns. redshirt-vuosi, jonka jälkeen hän siirtyi Northern Kentuckyn yliopistoon, jossa hän joutui istumaan sivussa kauden NCAA:n siirtosääntöjen vuoksi.

Northern Kentuckyssä Garrett pääsi pelaamaan sophomore- ja junior-vuosinaan 60 ottelua 3,8 pisteen ja 3,7 levypallon keskiarvoilla. Viimeiseksi yliopistovuodekseen Garrett vaihtoi jälleen koulua, mutta tällä kertaa sarjatasoa alemmaksi LSU-Shreveportiin, joka pelaa pienten yliopistojen NAIA:ta.

Kausi LSUS:ssä oli historiallinen: Garrett voitti koulun historian ensimmäisenä pelaajan NAIA:n vuoden pelaajan palkinnon johdattaen joukkueen lopputurnauksen Sweet Sixteen -vaiheeseen eli kuudentoista parhaan joukkoon. Garrett tehtaili keskimäärin 18,8 pistettä ja 14,1 levypalloa ottelua kohden.

Garrettin lisäksi BC Nokialla on pelaajasopimukset Wes Washpunin, Matias Ojalan, Lauri Toivosen, Antero Lehdon, Michael Besselinkin, Lassi Nikkarisen, Antti Ahosen ja Hugo Bomanin kanssa. 

 

Asiat

 
26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia