Jenisei perjantaina Bisonsin testiin

Bisonsin VTB-liigan kotiottelut Loimaan Liikuntahallilla jatkuvat perjantaina, kun krasnojarskilainen Jenisei saapuu Saviseudulle haistelemaan suomalaista huippukoripallotunnelmaa. Ottelu piti pelata alun perin lauantaina, mutta se siirtyi vastustajan toivomuksesta vuorokautta aikaisemmaksi.

Bisons-tehomies Ian Hummeria odotetaan kentälle perjantaina Jeniseitä vastaan. Kuva: Tytti Nuoramo.

Bisons kohtasi Jenisein viimeksi lokakuussa Krasnojarskissa. Pitkän vieraskiertueen kolmas peli päättyi kotijoukkueen 20 pisteen voittoon.

Tällä hetkellä Bisons ja Jenisei ovat kuitenkin pelanneet tasaisesti ja voittaneet viimeisestä kymmenestä ottelustaan kolme. VTB-liigan sarjataulukossa Jenisei on vain pari sijaa Bisonsin yläpuolella.

Vaikka Jenisei ei ole VTB-liigan nimekkäimpiä joukkueita, mm. NBA-draftattu Terrico White (198 cm/24 v), ilmiömäisen taitava pelinrakentaja D.J. Cooper (182/24), Bosnian maajoukkueen tehosentteri Elmedin Kikanovic (211/26) sekä serbian maajoukkuelaituri Sava Lesic (206/26) takaavat päänvaivaa Greg Gibsonin suojateille. Jeniseillä on riveissään myös Serbian maajoukkuesentteri Kosta Perovic (217/29), joka ei ole tosin pelannut marraskuun lopun jälkeen.

Bisons valmistautuu Jenisei-otteluun Joensuussa kärsimänsä tappion myötä. Pitkäaikaistoipilas Eero Aaltonen sekä flunssaiset Roope Ahonen ja Ian Hummer olivat sivussa Joensuussa, mutta jälkimmäisiä odotetaan kentälle perjantaina.

Loimaa Bisons – Jenisei Krasnojarsk Loimaan Liikuntahallilla perjantaina 6.2. klo 19:00. Elisa Viihde televisioi ottelun.

Lisätietoja: Bisonsin otteluennakko

Päivitetty

Kategoriat