Jerald Fields palaa Suomeen, osoitteena Lahti Basketball

Suomalaiselle koripalloyleisölle tuttu nimi, Jerald Fields, 34, palaa Suomen kentille uutena osoitteenaan miesten I divisioona A ja sarjanousija Lahti Basketball. Sopimus on vuoden mittainen.

Jerald Fields on toipunut pelikuntoon ja käy ennakkoluulottomasti Dunkerquen isoja miehiä vastaan.

Korisliigassa 201-senttinen Fields pelasi viimeksi 2012/13, jolloin hän auttoi Joensuun Katajan SM-pronssille. urakoiden 19 pelaamassaan ottelussa 12,6 pistettä, 6,8 levypalloa sekä 1,3 riistoa ottelua kohden.

Katajan lisäksi korinaluspelaaja on Suomessa edustanut KTP:tä (kaudet 2006-07 ja 2010-11) sekä ToPoa (2007/08). Hänet palkittiin keväällä 2007 Korisliigan parhaana ulkomaalaispelaajana.

– Jeraldin löytymisestä ennenaikaiset kiitokset Ilkka Palviaiselle, joka vinkkasi siitä, että herra Fields on tervehtynyt ja etsimässä seuraa. Moni varmasti muistaa minkä tasoinen pelimies Jerald oli ollessaan kunnossa tai vaikka hieman puolikuntoisenakin, kommentoi lahtelaisten päävalmentaja Arttu Mannelin.

Lisätiedot: Jerald Fields