11.5.2007 Korisliigan valmentajien ja kapteenien toimesta sarjan parhaaksi ulkomaalaisvahvistukseksi valittu Jerald Fields vahvistaa helsinkiläistä ToPoa ensi kaudella. Järkälemäinen Fields pelasi kuluneella kaudella menestyksekkäästi uuteen liitoon nousseen KTP Basketin riveissä.
201-senttinen ja 115-kiloinen Fields sijoittui Korisliigan kärkikymmenikköön pisteissä, levypalloissa, torjunnoissa, heittotarkkuudessa sekä tehoindeksissä. "Tupla-tuplia" levypalloissa ja pisteissä Fields kirjautti kauden aikana peräti 23 ottelussa. Runkosarjan keskiarvoikseen Fields kirjautti 19,2 pistettä, 9,7 levypalloa ja 2,0 torjuntaa.
Fields itse on erittäin tyytyväinen sopimukseen helsinkiläisseuran kanssa ja odottaa innolla paluuta Suomeen.
- Viihdyin Suomessa todella hyvin ja on hienoa palata. ToPo tulee tekemään hyviä muutoksia joukkueeseen ja meillä on varmasti nälkäisiä pelaajia. ToPolla on upea ja menestyksekäs historia, ja hienoja perinteitä olisi tarkoitus jatkaa, kertoi ToPon historiaan tarkasti tutustunut sympaattinen kolossi.
- Omat tilastot eivät ole minulle pääasia, joukkueen menestys on aina ykkösprioriteetti. Pidän kesällä kuntoa yllä pelaamalla kesäliigoissa ja tulen Suomeen elokuun lopulla. Toivottavasti Helsingissä pääsee myös kalastamaan, sillä se on yksi vapaa-ajan harrastuksistani golfin lisäksi, veisteli Fields.
ToPon toiminnanjohtaja Aleksi Valavuori myhäili tyytyväisyyttään saadessaan Fieldsin ToPoon.
- Fields valittiin sarjan parhaaksi vahvistukseksi kaikkien aikojen kovatasoisimmalla liigakaudella ja hän oli pelaaja jonka halusimme riveihimme ensimmäiseksi. Fieldsin ympärille on hienoa alkaa kasata joukkuetta, sillä mies on todella monipuolinen pelaaja. Julkistamme alkuviikosta uuden päävalmentajamme ja siitä viikon-parin sisällä ensi kauden joukkueen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.