27.1.2020 11:28 Aiemmin Joensuun Katajaa ja Kauhajoen Karhu Basketia edustanut Jeremiah Wood tekee paluun Korisliigaan.
Salon Vilpas on kärsinyt joulun jälkeen huomattavan määrän loukkaantumisia, mutta joukkue paikkaa niitä jälleen aktiivisesti. Teemu Rannikko loukkaantui koko loppukaudeksi. Juho Nenosen tilapäinen pelikyvyttömyys jätti aukon etukentälle. Mikko Koivisto on kärsinyt selkävammasta ja joutui jättämään väliin muun muassa Suomen Cupin finaalin.
Ensin Chris Flemmings sai väistyä Tobin Carberryn tieltä, jotta pelinjohtoa saatiin paikattua. Nyt Vilpas on tehnyt toisen yllätyssopimuksen, kun 200-senttinen Jeremiah Wood astuu riviin. Wood saapuu Suomeen alkuviikosta.
Vuosina 2008–2011 Katajan ja Karhun paidassa pelannut Wood osoitti, ettei korin alta saa mitään ilmaiseksi, kun hän on kentällä. Ohion Akronista kotoisin oleva Wood valmistui Akronin yliopistosta 2008 ja on sen jälkeen kulkenut komean urapolun. Hänestä mainitaan usein triviatietona, että hän on lapsuudenystävä muuan toisen akronilaisen, LeBron Jamesin, kanssa.
Suomessa Wood keräsi tilastokeskiarvoikseen 109 ottelussa 20,2 pistettä ja 13,0 levypalloa. Korisliigan jälkeen hän suunnisti Ranskan ProB-liigaan Evreux Basketin riveihin kahdeksi kaudeksi. Wood valittiin 2013 liigan parhaaksi ulkomaalaispelaajaksi tehoilla 16,4 pisteen ja 11,0 levypallon keskiarvoilla. Viimeiset kuusi vuotta hän on viettänyt Etelä-Amerikan kovatasoisessa Argentiinan LNB-liigassa. Siellä Wood edusti Club San Martinin joukkuetta ja kohtasi myös vuonna 2016 uuden joukkuetoverinsa Juho Nenosen ja Regatas Corrientesin.
– Herra Woodin nimi tuli aivan yllättäen puheeksi perjantai-iltana, enkä uskonut aluksi, että olisi realismia saada mies tänne. Asiat etenivät kuitenkin todella nopeasti ilman ongelmia, joten tällainen positiivinen yllätys oli erittäin tervetullut, kommentoi Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen.
Joukkueesta poistuu uuden sopimuksen myötä iso laitahyökkääjä DJ Laster.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.