JKS solmi ensimmäiset pelaajasopimukset

16.6.2009 Miesten I divisioonan Järvenpään Koripalloseura on solminut ensimmäiset pelaajasopimuksensa kaudelle 2009-10. Joukkueen ensimmäiset sopimuspelaajat ovat Nicolas Dolenc, Oscar Lindqvist, Robert Juvonen, Tomi Järvnen sekä Otso Vedenpää.

Nicolas Dolenc pelaa kaudella 2009-10 JKS:n riveissä. Kuva: Tuomas Venhola.

Kaksimetrinen, 20-vuotias Dolenc pelasi viime kaudella I divisioonaa HNMKY:n riveissä 3,1 pisteen ja 2,3 levypallon keskiarvoilla. Dolenc kuuluu myös alle 20-vuotiaiden miesten maajoukkueeseen. Toinen HNMKY:sta JKS:aan siirtyvä pelaaja on 188-senttinen, 19-vuotias Oscar Lindqvist, jonka keskiarvot viime kauden I divisioonasta ovat 4,8 pistettä ja 1,9 leypalloa ottelua kohden. A-poikien valtakunnallisessa I divisioonassa Lindqvist oli sarjan paras korintekijä 21,2 pisteen keskiarvollaan.

Myös viime kaudella JKS:ssa pelanneet Robert Juvonen ja Tomi Järvinen jatkavat seurassa. Vasta 18 vuotta täyttävä Juvonen viimeisteli kaudella 2008/09 keskimäärin 4,5 pistettä ja 1,9 levypalloa ottelussa. Juvonen on juhlinut myös Suomen mestaruutta sekä A-pojissa (JKS 2008) että B-pojissa (Pussihukat 2007). Nopeana ja kimmoisana laiturina ja pelintekijänä tunnettu 190-senttinen, 20-vuotias Järvinen tehtaili puolestaan JKS:n riveissä viime kaudella 8,9 pistettä, 2 levypalloa ja 2,4 syöttöä ottelussa.

Jo viime kaudella muutaman ottelun I divisioonaa pelannut 195-senttinen, 18-vuotias Otso Vedenpää on nostettu JKS:n edustusjoukkueen kokoonpanoon. Vedenpää palkittiin viime kaudella JKS:n kehittyneimpänä pelaajana. JKS:n valmennustiimistä vastaava Jarkko Lanu toteaa, että joukkuetta täydennetään kesän aikana kotimaisilla pelaajilla, kunhan viime kaudella joukkueessa pelanneiden opiskelu- ja armeijapaikat on selvitetty.

Joukkuetta valmentavat Besim Maxhuni, Jarkko Lanu sekä Mika Mikkola. Samainen kolmikko vastaa myös A-poikien edustusjoukkueen ja Hyvinkään Pontevan miesten II divisioonajoukkueen valmennuksesta.

Asiat

 
30.11.2025 10:43 Susijengi

Fyysinen, kollektiivinen Ranska Susijengin kimppuun avainpelaajilla vahvistuneena

Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

29.11.2025 11:31 Susijengi

Susijengillä ja Ranskalla takanaan koko joukko klassikko-otteluita

Susijengillä ja maanantaina Espoo Metro Areenalla pelattavassa MM-karsintaottelussa vastaan asettuvalla olympiahopeamitalisti Ranskalla on takanaan kiihkeä ja värikäs lähihistoria keskinäisistä arvokisa- ja karsintaotteluista. Suomalainen koripalloyleisö sai etenkin 2010-luvulla nautiskella koko joukon ikimuistoisia Suomi-Ranska-klassikoita.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

28.11.2025 22:26 Susijengi

Unkari kasvatti kotivoittoputkeaan Susijengin kustannuksella MM-karsinta-avauksessa

Susijengi paisutti Unkarin kotivoittoputken neljän ottelun mittaiseksi kaatumalla perjantai-illan MM-karsinta-avauksessa Szombathelyssa 89–82 (60–39). Ottelun alkupuoliskolla aneemisesti esiintynyt ja 26 pisteen taakse jäänyt Susijengi kaivautui vielä voittokamppailuun mukaan, mutta Unkarin pelikuri riitti avausvoittoon.

28.11.2025 10:10 Susijengi

Unkarin konkari Ilari Seppälä illan vastustajasta: ”Taitavia takamiehiä ja fyysisiä roolipelaajia”

Tänään perjantaina MM-karsintaurakkansa aloittavasta Susijengistä ylivoimaisesti eniten kokemusta illan vastustajasta on toista kauttaan Unkarin pääsarjaa pelaavalla Ilari Seppälällä. Unkarissa kovia teholukemia taiteileva Seppälä kertoo vakuuttuneensa paikallisten pelaajien taitotasosta ja pelikovuudesta.

27.11.2025 18:45 Susijengi

Susijengi ja Unkari vahvistivat kokoonpanonsa perjantain otteluun

Karsinnat kohti Qatarin vuoden 2027 MM-kisoja aloittavat Susijengi ja Unkari ovat nimenneet miehistönsä perjantai-illan karsintaotteluun Unkarin Szombathelyssa. Maajoukkueuransa ensimmäiset arvokisakarsintaottelut pelaavat perjantaina Susijengistä Miikka Muurinen ja Mustapha Amzil.

27.11.2025 17:49 Susi All Star

Perjantaina Kisakalliossa alkava SUSI All Stars Cup näkyy KorisTV:llä

Perjantaina Kisakallion Susi Training Centerissä alkava SUSI All Stars Cup on ainutlaatuinen tapahtuma, jossa intensiivinen kilpailu ja upea ympäristö tarjoavat ikimuistoisen kokemuksen nuorille koripallotähdille. Otteluita voi seurata paikan päällä tai KorisTV:ltä.

27.11.2025 11:05 Susijengi

Palloskriinejä jauhava Unkari hakee kotiyleisöstään voimaa

Susijengin karsinnat kohti Qatarin MM-kisoja käynnistyvät perjantaina vierasottelulla kotivoittoputkessa porskuttavaa Unkaria vastaan. Vaikkei Unkari kuulukaan eurokoriksen perinteisiin suurmaihin, varoittaa Teemu Rannikko perjantain kotijoukkueen koosta, taidosta, kollektiivisesta osaamisesta ja kiihkeästä kotiyleisöstä.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

Näytä lisää vastaavia