19.8.2010 Korisliigaa pelaava Lappeenrannan NMKY on tehnyt keskiviikkona sopimuksen ensimmäisen amerikkalaisvahvistuksensa kanssa. 195-sentinen, 100-kiloinen laituri Joah Tucker liittyy lappeenrantalaisjoukkueen rinkiin yksivuotisella sopimuksella.

27-vuotias, vahvarakenteinen yleispelaaja viihtyy laitahyökkääjän pelipaikkojen lisäksi heittävänä takamiehenä. Wisconsin-Milwaukeessa viettämänsä yliopistouran jälkeen hän on viihtynyt kolme pelikautta Ranskan eri sarjatasoille. Tilastollisesti parhaan kautensa mies pelasi kaudella 2006/07, jolloin hän uurasti Ranskan pääsarja ProA:n Le Havressa 12,8 pistettä ja 5,4 levypalloa ottelua kohden.
Tucker pelasi Ranskan kakkosliiga ProB:ssa vuodet 2007-09, ja viime vuoden hän oli kokonaan syrjässä parketeilta nilkkavamman vuoksi. Pelaamattomuus ei kuitenkaan pelota LrNMKY:n päävalmentaja Jarmo Laitista.
- Vahvarakenteisena pelaajana Tucker tulee olemaan vaikea puolustettava muille laitureille. Yksi tärkeä kriteeri laiturillemme oli myös luova pelityyli. Tuckerilla on suuri vastuu hyökkäyspelimme roolituksessa, kommentoi Laitinen.
Maanantaina lajiharjoitukset aloittanut LrNMKY etsii vielä vahvistuksia pitkään päähänsä. Viime kauden pitkistä pelaajista Joonas Vaino palasi kotimaahansa Viroon, Joonas Suotamo ripusti tossut naulaan ja koko kesän leikkauksen jäljiltä kuntoutuksessa olleen Sami Pekkolan pelaaminen liiga-avauksessa on vielä epävarmaa.
- Kahta muuta amerikkalaispelaajaa etsitään takamiehen ja pitkän laitahyökkääjän tonteille. Lisäksi käymme neuvotteluja muutaman kotimaisen pelaajan kanssa. Tavoitteena olisi saada myös yksi paluumuuttaja Lappeenrantaan, joko kotimaisten tai amerikkalaispelaajien osalta, toteaa LrNMKY:n apuvalmentaja Lassi Tuovi.
Tuckerin lisäksi LrNMKY:ssa pelaavat kaudella 2010/11 ainakin Viljami Vanjoki, Tuukka Kulha, Sami Pekkola, Aleksi Koskinen, Anton Kankaanpää, Ville Pekkola sekä 18-vuotiaiden poikien maajoukkueessa debytoinut Anttoni Tapio.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.