G-liigan kansainvälisessä draftissa valittiin yhteensä 17 pelaajaa viidestätoista eri maasta. Texas Legends poimi draftin kärkivarauksena riveihinsä malilaisen Alilou Diarran.
Korisliigan Kouvoja neljän kauden ajan edustanut 199-senttinen ja 23-vuotias Mäntynen teki viime kaudella kansainvälisen debyyttinsä edustamalla ensiksi Slovakian hallitsevaa mestaria Patrioti Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa ja siirtymällä loppukaudeksi Saksan Pro A -liigaan Karlsruheen, jossa hän viimeisteli joukkueelleen 10,0 pistettä ja 3,9 levypalloa ottelua kohden.
Mäntysellä on tilillään 16 juniorimaaottelua Suomi-paidassa sekä kesän 2023 universiadit Kiinassa.
Joel Mäntynen on kolmas G-liigan draftissa varattu suomalaispelaaja. Edelliset G-liigaan huudetut suomalaiset ovat Erik Murphy ja Joonas Cavén, jotka pelasivat G-liigaa kaudella 2014-15, Murphy Austin Spursin ja Cavén Reno Bighornsin ja Delaware 87ersin paidassa.
