10.8.2022 10:09 BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt kaksi pelaajasopimusta, kun täysin uutena pelaajana seuraan saapuu 26-vuotias yhdysvaltalainen Johnathan Stove. Lisäksi seura solmi jatkosopimuksen oman kasvatin Elias Sauramon kanssa.

193-senttinen Stove aloitti kauden 2021-22 Albanian pääsarjassa, jossa hän tilastoi 22 pistettä, 10,4 levypalloa ja 5,8 syöttöä ottelua kohden. Jo marraskuussa hän siirtyi israelilaiseen Hapoel Galil Elyoniin.
Stove pelasi Israelin pääsarjan lisäksi Balkanin liigaa (Balkan International Basketball League) tilastoiden 20 ottelussa 5,2 pistettä, 3,5 levypalloa ja 1,0 syöttöä ottelua kohden. Hapoel Galil Elyon voitti Balkanin liigan mestaruuden.
– Hänellä on takanaan hieno tarina. Hän oli jo pois koripallosta, mutta sai ammattilaissopimuksen ja nousi Albanian sarjan parhaaksi pelaajaksi. Siitä hän eteni aina Israelin kovatasoiseen ykkössarjaan asti. Hän on meidän tyylinen pelaaja, joka pelaa suurella energialla, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
Yliopistouransa Stove pelasi University of Louisiana at Lafayettessa, jossa hän tilastoi seniorikaudellaan 2017-18 10,1 pistettä, 3,0 levypalloa ja 1,6 syöttöä ottelua kohden.
BC Nokia on myös tehnyt 2+1-mallisen pelaajasopimuksen BC Nokian oman kasvatin Elias Sauramon kanssa. Lokakuun lopussa 18 vuotta täyttävä Sauramo teki debyyttinsä Korisliiga-tasolla viime vuonna, kun hän esiintyi BC Nokian edustusjoukkueessa 7 ottelun verran.
Sauramo pelasi viime kaudella miesten sarjoja myös Raholan Pyrkivän miesten I divisioona B:ssä, jossa hän tilastoi 7,3 pistettä, 5,8 levypalloa ja 1,3 syöttöä ottelua kohden.
– Viime kauden tulikasteen jälkeen lähden erittäin odottavilla fiiliksillä tulevaan kauteen. Tavoitteena kehittyä pelaajana sekä saada lisää pelillistä vastuuta, Sauramo kommentoi.
Sauramo edusti Suomea vuoden 2019 Euroopan Jr. NBA World -leirillä Bolognassa, josta hänet valittiin myös NBA World Jr. Championship -lopputurnaukseen Orlandoon.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.