14.8.2003 SM-Koriksen hopeajoukkue Joensuun Kataja testaa tulevana viikonloppuna 29-vuotiasta takamies/laituri Ibrahim Diarraa Äänekoskella ja Jyväskylässä pelattavissa harjoitusotteluissa. Lisäksi Kataja on solminut suullisen sopimuksen amerikkalaispeluri Clifton Jonesin jatkosta.
EU-pelaajaksi kaavailtu 195-senttinen ja 95-kiloinen Diarra on urallaan pelannut kotimaansa lisäksi Itävallassa ja Saksassa. Viime kaudella Diarra edusti Basketliganissa Södertälje Kingsiä 8,5 pisteen ja 3,9 levypallon keskiarvoilla.
- Emme ole aktiivisesti hakeneet EU-pelaajaa, mutta saatuamme tiedon, että Diarran tasoinen kaveri olisi vapaana, teimme päätöksen miehen testaamisesta nopeasti, Katajan joukkueenjohtaja Jukka Törmälä kertoi.
Aktiivisesti ei Katajan tarvinnut etsiä myöskään amerikanapuaan. Omasta takaa löytyi nimittäin Clifton Jones, joka aloittaa Joensuussa syksyllä jo neljännen kautensa.
201-senttisellä Oregon Staten kasvatilla on ollut iso rooli nyky-Katajaa rakennettaessa. Mies oli nostamassa Kataja I divisioonasta SM-Korikseen 2001 sekä saavuttamassa historialliset SM-pronssi- ja -hopeamitalit 2002 ja 2003. Viime kauden runkosarjassa Jones teki keskimäärin 15,4 pistettä, noukki 9,3 levypalloa, riisti 2,18 ja torjui 1,79 kertaa ottelua kohden.
Jones liittyy Katajan harjoitusrinkiin elokuun viimeisellä viikolla.
Katajassa ensi kauden pelaamisestaan ovat ennen Jonesia sopineet Lasse Aavamäki, Mika Haakana, Petri Heinonen, Petri Jaakkola, Sami Laaksonen, Ilari Lahtinen, Jussi Määttänen, Mika Piironen, Teemu Siitonen, Turo Sonkajärvi sekä Janne Valtonen. Joukkueen päävalmentajana jatkaa Timo Heinonen.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.