Jordan Loveridge saapuu Kobriin Mirolybovin Gmundenista

25.6.2020 08:43 Korisliigan Kobrat ovat solmineen yhden kauden kattavan sopimuksen yhdysvaltalaisen Jordan Loveridgen, 27, kanssa. Loveridge pelasi viime kaudella Itävallan Gmundenissa suomalaisvalmentajana Anton Mirolybovin alaisuudessa.

198-senttinen Loveridge on ehtinyt pelata jo mittavan ammattilaisuran, jonka aikana hän on pelannut Unkarissa, Sveitsissä, Saksassa, Puolassa ja viimeisimpänä Itävallassa. Ammattilaisuralle hän siirtyi vietettyään koko yliopistouransa Utahin yliopistossa.

Mirolybovin alaisuudessa Loveridge tehtaili viime kaudella Itävallan pääsarjassa keskimäärin 17,8 pistettä, 7,0 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden. Erinomaisena heittäjänä tunnettu Loveridge upotti kolmosensa 44,7% tarkkuudella.

– Mirolybovin kanssa keskusteltuani olin täysin vakuuttunut siitä, että sää on meidän pelaaja, jos vain sopimustekniset asiat loksahtaisivat kohdalleen. Suuri kiitos hyvästä pelaaja-analyysistä kuuluukin Coach Mirolyboville, päävalmentaja Ville Turja kertoo seuran tiedotteessa.

Kobrat ovat olleet Loveridgen perässä jo viime syksynä 2019, mutta silloin sopimus jäi vielä tekemättä.

– Olin kiinnostunut tuomaan Loveridgen joukkueeseemme jo viime kaudella, mutta meiltä puuttui enää vitospaikan pelaaja, ja koin, että Loveridge ei alle parimetrisenä olisi pystynyt joukkueen isoimman pelaajan paikkaa täyttämään. Tällä kaudella hän sitten oli mielessäni ensimmäisten pelaajien joukossa lähtiessäni miettimään tulevaa kautta.

Kobrien aikaisempiin kiinnityksiin kuuluvat Antto Nikkarinen, Jussi Turja ja Anthony Gaines Jr. Päävalmentajana toimii Ville Turja.

Asiat

 
8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

25.11.2025 11:01 Korisliiga

Korihait tekee kokoonpanomuutoksia – Frank Champion ja Jamir Harris liittyvät haiparveen

Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

Näytä lisää vastaavia