Jorgo Dakaj on Raholan Pyrkivän kolmas päätoiminen valmentaja

16.5.2022 19:37 Raholan Pyrkivä on palkannut jo kolmannen päätoimisen valmentajansa, kun pitkään Oulussa vaikuttanut Jorgo Dakaj, 33, on solminut seuran kanssa kaksivuotisen valmentajasopimuksen.

Dakaj tulee olemaan ensi kaudella Raholan Pyrkivän miesten I divisioona B:ssä pelaavan edustusjoukkueen apuvalmentaja ja seuran 19-vuotiaiden poikien päävalmentaja.

– On hienoa, että seura panostaa päätoimisten valmentajien palkkaamiseen. Tämä on jälleen yksi askel eteenpäin. Jorgon kanssa huomasimme jo ensimmäisten keskustelujen aikana, että olemme samalla sivulla, RaPyn edustusjoukkueen päävalmentaja Juho Jaakkola kommentoi.

Dakaj on kreikkalaisvalmentaja, joka on valmentanut Suomessa vuodesta 2011 lähtien. Poikkeuksena on kausi 2015-16, jolloin hän valmensi kotisaarellaan Rodoksella. YMCA Oulun organisaatiossa hän on valmentanut junioreita ja aikuisia. Seuran edustusjoukkueen Oulu Basketballin päävalmentajana Dakaj oli vuosina 2019-2021.

Raholan Pyrkivän edustusjoukkueen tavoitteena on kehittää pelaajia ja auttaa heitä ottamaan seuraava askel koripalloilijoina. Nuorille pelaajille seura tarjoaa myös tukipalveluita opiskelujen ja töiden yhdistämisessä tavoitteelliseen harjoitteluun.

– Liityn innolla seuraan. Kun juttelimme Juhon kanssa, niin selvisi, että minun visioni ja seuran visio sopivat yhteen. Seuralla on hieno projekti käynnissä ja olen onnellinen, että olen siinä mukana ainakin muutaman kauden, Dakaj kommentoi.

Seuralla on nyt kolme päätoimista valmentajaa: Juho Jaakkola, Juuso Salonen ja Jorgo Dakaj.

Raholan Pyrkivän edustusjoukkue ja 19-vuotiaiden poikien joukkueet harjoittelevat yhdessä kesän. Harjoittelu käynnistyy avoimin ovin maanantaina 30.5.2022.

Heräsikö mielenkiinto kehittyä Raholan Pyrkivässä? Ota rohkeasti yhteyttä!

Juho Jaakkola, päävalmentaja
050 522 4044
juho.jaakkola@rapy.net

Tuomas Oravainen, manageri
040 725 7882
tuomas.oravainen@rapy.net

 
2.12.2025 22:16 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 48

Oulu kärsi ensimmäisen tappionsa miesten I divisioona A:ssa ja Kipinä Basket oli vahvempi Äänekosken paikallisderbyssä. Pyrintö Akatemia jatkaa tappiottomana naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona B:ssa Pantterit jatkaa vahvaa alkukautta Aaron Ekweren johdolla.

25.11.2025 06:45 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 47

Naisten divisioonassa ja miesten I divisioona B:ssa ennakkosuosikit pitivät pintansa. Miesten I divisioona A:ssa Lappeenrannan NMKY otti kauden avausvoittonsa ACO Basketin jatkaessa tappiottomana.

17.11.2025 23:46 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 46

Miesten I divisioona A:ssa nähtiin jännittäviä ratkaisuhetkiä ympäri Suomea, kun taas miesten I divisioona B:ssa juhlittiin pisteillä murskavoittojen muodossa. Naisten I divisioonan ainoassa ottelussa ennakkosuosikki Leppävaaran Pyrintö piti pintansa.

10.11.2025 21:14 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 45

Naisten I divisioonassa EBT II hallitsi Espoon paikallisottelua suvereenisti ja jatkaa tappiottomana. Myös Puhuttaret nappasi tärkeän kotivoiton jännittävässä yhden pisteen trillerissä Panttereita vastaan. Miesten I divisioona B:ssa sukat heiluivat tiuhaan, kun useampi ottelu venyi yli sadan pisteen. Miesten I divisioona A:ssa Äänekosken Huima nappasi avausvoittonsa.

4.11.2025 22:27 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 44

Viisi joukkuetta jatkaa lokakuun jälkeen puhtaalla pelillä aikuisten divisioonissa. Naisissa kärkipaikan ovat vallanneet Leppävaaran Pyrintö ja Pyrintö Akatemia. Miesten I divisioona B:ssa Ura Basket on ainoa tappioton joukkue, kun taas divisioona A:ssa ACO Basket ja Kipinä Basket jatkavat vielä puhtaalla pelillä.

28.10.2025 23:02 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 43

Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.

20.10.2025 20:00 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 42

Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.

13.10.2025 22:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 41

Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 17:20 Miesten I divisioona A

Aikuisten I divisioonat käynnistyvät torstaina

Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.

Näytä lisää vastaavia