Juha Sten Äänekosken Huiman miesten joukkueen ruoriin

5.4.2016 Keskisen alueen II divisioonaa pelaava perinteikäs Äänekosken Huiman miesten edustusjoukkue on saanut valmentajavahvistuksen suoraan huipulta. Uransa aikana mm. Korisliigassa, Ruotsin Basketliganissa, Espanjassa ja Saksassa pelannut Susijengi-takamies Juha Sten, 32, ottaa Huiman edustusjoukkueen komentoonsa.

Äänekosken Huiman miesten edustusjoukkue lähtee uuteen nousuun Juha Stenin johdolla.

Stenillä on takanaan myös mittava ammattilaisura ja Susijengi-menneisyys. Kuvat: Tytti Nuoramo & Tomi Kaminen.

Suolahdessa opettajana toimiva Sten on allekirjoittanut 2+2-vuotisen sopimuksen Huiman kanssa ja aloittaa miesten joukkueen päävalmentajana 1.5.2016.

– Huiman koripallotoiminnalle on tärkeää säilyttää naisten joukkue Korisliigassa ja vahvistaa toimintaa miesten joukkueen nousulla. Koripallojaosto linjasi tavoitteensa viime syksynä ja miesten joukkueen johto on valmistellut urheilutoiminnan ohella nousuprojektia, Huiman edustuskoripallon puheenjohtaja Simo Salmelin kertoo.

– Pena Ranta sai Juha Stenin kiinnostumaan projektista ja käydyissä neuvotteluissa löytyi yhteinen näkemys tavoitteista, toimintatavoista sekä vastuualueista. Jaosto on tyytyväinen syntyneeseen sopimukseen ja uskoo koripallotoiminnan vahvistuvan Äänekoskella Stenin ja projektin myötä.

Huiman miesten joukkueen päävalmentajan paikalta apuvalmentajaksi siirtyvä Pena Ranta uskoo miesten nousuprojektin saaneen sopimuksen myötä merkittävän nosteen.

– Tavoitteenamme on ollut projektin alusta asti tehdä määrätietoista ja maltillista työtä luottaen siihen, että harjoittelun ja valmennuksen pitkäjänteinen kehittäminen vie meidät tavoitteisiimme. Juhan mukaantulo projektiin nostaa tekemisemme aivan uudelle tasolle, iloitsee Ranta.

– Olen erittäin onnellinen ja ylpeä siitä, että Äänekosken Huima ja miesten joukkueen tekemä työ on huomattu ja sitä arvostetaan myös paikkakuntamme ulkopuolella, enkä malta odottaa, että pääsen aloittamaan uutta pelikautta osana Juhan vetämää valmennustiimiä.

Pallorosvo, puolustusekspertti, susijengiläinen

– Koripallolla on iso merkitys Äänekoskelle. Nyt niin seuran sisällä kuin ulkopuolellakin tuntuu olevan aito halu palauttaa miesten joukkue ylemmäs. Kakkosdivisioonasta nouseminen on pelillisesti haastavaa, mutta Huimalta löytyy hyvä äänekoskelainen runko jo tänä vuonna divarikarsintoihin osallistuneesta, Pena Rannan laadukkaasti valmentamasta ryhmästä, arvioi Sten.

– Myös seuran C-pojat ovat valtakunnan kärkeä, joten tavoitteenamme on nousun lisäksi saada omille nuorillemme mahdollisuus kehittyä tulevaisuudessa mahdollisimman pitkälle Huima-paidassa.

Sten aloitti Korisliiga-uransa kaudella 2004/05 turkulais-kaarinalaisen Aura Basketin paidassa 15,2 pisteen, 2,6 levypallon, 3,6 syötön ja 3,6 riiston ottelukohtaisilla keskiarvoilla ja vei heti nimiinsä Korisliigan vuoden tulokkaan ja vuoden puolustuspelaajan palkinnot.

Vuosien 2005–07 aikana Sten edusti Mitteldeutscheria Saksan 2-Bundesliigassa ennen paluutaan Korisliigaan ja Lappeenrannan NMKY:hyn, jossa Turun NMKY:n kasvatti osallistui myös EuroChallengeen. Sten valittiin kauden päätteeksi toistamiseen Korisliigan vuoden puolustuspelaajaksi.

Kaudella 2008/09 Stenin puolustajan taidot todettiin tulenkestäviksi myös Ruotsin Basketliganissa, kun hänet nimettiin Basketliganin vuoden puolustuspelaajaksi Solna Vikingsissä vietetyn kauden jälkeen. Seuraavalla kaudella Sten edusti Espanjan kolmosliigan Huescaa.

Suomeen palattuaan Sten edusti Joensuun Katajaa vuosina 2010-11 ennen uran katkeamista terveydellisten syiden johdosta. Stenin seurauralle mahtui kolme Suomen cupin mestaruutta, kaksi SM-hopeaa sekä yksi SM-pronssi.

Susijengissä Sten ehti pelata uransa aikana 31 maaottelua.

Pelaajauransa päättymisen jälkeen Sten siirtyi parketin laidalle Lappeenrannan NMKY:n Korisliiga-joukkueeseen Lassi Tuovin rinnalle. Kahden Korisliigassa vietetyn vuoden jälkeen joukkue siirtyi omasta tahdostaan Divisioona A:han, jossa Sten toimi päävalmentajana.

Tällä hetkellä Sten toimii HoNsU:n A-poikien valmennuksessa sekä apuvalmentajana alle 20-vuotiaiden miesten maajoukkueessa, joka valmistautuu heinäkuussa Helsingissä pelattaviin EM-kisoihin.

Äänekosken Huiman miesten edustusjoukkue on pelannut pääsarjassa vuosina 1975–78, 1981–82, 1986–87 sekä 1996–2005.

 
4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Tuukka Jaakkola yliopistoparketeille Cal Polyyn

HBA-Märskyn sentteri Tuukka Jaakkola, 18, siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA-kentille Cal Polyn yliopistoon. Viimeiset kolme kautta HBA-Märskyssä pelannut 207-senttinen Jaakkola tehtaili Divari A:ssa kaudella 2017/18 keskimäärin 6,0 pistettä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden.

Andre Gustavson sitoutunut Richmondin yliopistoon

HBA-Märskyn Andre Gustavson, 18, on tehnyt sitoumuksen Richmondin yliopiston kanssa. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo tehtaili päättyneellä kaudella Divari A:ssa HBA-Märskyn riveissä keskimäärin 11,6 pistettä, 3,0 levypalloa ja 2,5 syöttöä ottelua kohden.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

Ura Basket hurjasteli Divari-A:n mestaruuteen

Kaarinan Ura Basket juhlii miesten I divisioona A:n mestaruutta. Joukkue kaatoi finaalisarjan neljännessä ottelussa perjantaina HBA-Märskyn numeroin 106–87.

LoKoKo Bisons juhlii miesten I divisioona B:n voittoa

Loimaan LoKoKo Bisons otti torstaina kolmannen voiton Helsingin NMKY:stä miesten I divisioona B:n finaaleissa. 97–70-voitolla loimaalaiset pääsivät juhlimaan sarjan mestaruutta ja nousua I divisioona A:han.

Ura Basket haki toisen voiton Divari-A:n finaaleissa

Kaarinan Ura Basket kävi hakemassa keskiviikkona toisen kiinnityksen miesten I divisioona A:n mestaruuteen. Ura kairasi tasaisen kamppailun lopuksi 91–81 -voittoon.

9.4.2018 Ajankohtainen

Catz II ja Tapiolan Honka lunastivat sarjapaikat I divisioonien nousukarsinnoissa

Viikonloppuna pelatuissa nousukarsinnoissa Catz II varmisti nousukarsinnoissa sarjapaikan naisten I divisioonaan. Miesten I divisioona B:hen nousee Tapiolan Honka.

LoKoKo Bisons toiseen voittoon Divari-B:n finaaleissa

Loimaalainen LoKoKo Bisons otti toisen voiton miesten I divisioona B:n finaaleissa maanantaina. Loimaalaiset kaatoivat ottelun loppumetreillä Helsingin NMKY:n numeroin 84–80.

HBA-Märsky tasoitti Divari-A:n finaalisarjan

HBA-Märsky kairasi lauantaina voittoon miesten I divisioonan toisessa finaalikamppailussa Kaarinan Ura Basketin vieraana. Ottelu päättyi helsinkiläisten 94–84-voittoon.

Helsingin NMKY tasoitti Divari-B:n finaalisarjan

Helsingin NMKY otti perjantaina revanssin LoKoKo Bisonseista miesten I divisioona B:n finaalisarjassa. Helsinkiläiset voittivat ottelun kotikentällään numeroin 89–77.

Ura Basket ryöstöretkellä Divari-A:n finaalisarjan avauksessa

Miesten I divisioona A:n finaalit käynnistyivät torstaina Kaarinan Ura Basketin hakiessa ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen HBA-Märskyn kotihallista. Finaaliottelu päättyi Ura Basketin 108–98-voittolukemiin.

4.4.2018 Haastattelu

HBA-Märsky kohtaa Ura Basketin Divari-A:n finaalisarjassa

Miesten I divisioona A huipentuu torstaina käynnistyvään finaalisarjaan HBA-Märskyn ja Ura Basketin välillä. Joukkueiden päävalmentajat uskovat, että finaalisarjassa kohtaa kaksi samanhenkistä joukkuetta.

Helsingin NMKY haastaa LoKoKo Bisonsin Divari-B:n finaaleissa

Miesten I divisioona B:n finaaliottelut käynnistyvät tiistaina 3. huhtikuuta. LoKoKo Bisons rymisteli loppuotteluihin voittamattomana pudotuspeleissä. Helsingin NMKY aurasi tien finaaliotteluihin haasteellisemman sarjan kautta kaatuen pudotuspeliurakan aikana kahdesti.

Helsingin NMKY Divari-B:n finaaleihin

Helsingin NMKY nappasi miesten I divisioona B:n finaalipaikan torstai-iltana. HNMKY:n välierien kolmas voitto Munkkiniemen Kisapoikia vastaan päättyi numeroin 74–69.

HNMKY:lle toinen kiinnitys Divari-B:n finaalipaikkaan

Helsingin NMKY punnersi tiistai-illassa Munkkiniemen Kisapoikien ohi 71–63-voittoon. NMKY johtaa voiton myötä välieräsarjaa 2–1.

HBA-Märsky trilleriottelulla Divari-A:n finaaliin

Miesten I divisioona A sai ensimmäisen finaalijoukkueensa tiistaina kun HBA-Märsky punnersi 86–84 -voittoon Kristika Turusta. Toisessa välieräparissa Ura Basket nousi voittoon Torpan Pojista lukemin 93–86.

LoKoKo Bisons Divari-B:n finaaleihin

LoKoKo Bisons kaatoi Karkkilan KaU Koriksen maanantaina kolmannen kerran miesten I divisioona B:n välierissä lukemin 97–87. Loimaalaiset jatkavat voiton myötä kautta finaaliotteluissa.

MuKi tasoitti Divari-B:n välieräsarjan – LoKoKo Bisons toiseen voittoon

Munkkiniemen Kisapojat venyi lauantaina 103–102-voittoon Helsingin NMKY:stä tasoittaen välieräsarjan 1–1:een. Toisessa ottelusarjassa Loimaan LokoKo Bisons otti toisen voiton Karkkilan KaU Koriksesta numeroin 83–76.

HBA-Märsky ja Torpan Pojat voittoihin Divari-A:n välierissä

HBA-Märsky tarjosi tehokkaan comeback-voiton lauantaina miesten I divisioona A:n toisessa välieräottelussa Kristika Turkua vastaan. Ottelu päättyi helsinkiläisten 81–77-voittoon. Toisessa välieräparissa Torpan Pojat tasoitti välieräsarjan Ura Basketia vastaan 97–76-voitolla.

Näytä lisää vastaavia