Juho-Matti Henttonen haluaa saattaa loppuun sen, minkä aloitti – Korisliiga-nousija Bisons lähtee kauteen ennakkoluulottamana

27.9.2021 09:00 Bisons Loimaa on esiintynyt miesten Korisliigassa viimeksi kaudella 2015–16 mutta palaa nyt takaisin luottavaisin mielin. Nuori joukkue lähtee hakemaan onnistumisia kovan puolustamisen kautta.

Tuleva kausi on Juho-Matti Henttoselle jo kuudes biisonipaidassa. Kuva: Ville Vuorinen

Ei liene liioiteltua sanoa, että Bisons Loimaan viime vuodet ovat olleet jossain määrin myrskyisät. Vasta niinkin hiljattain kuin 2012 ja 2013 joukkue juhli pääsarjatason Suomen mestaruuksia ja oli kaudella 2014–15 mukana Venäjän hallinnoimassa VTB-liigassa. Mutta pian joukkueen tie johti taloussyistä playoffien kärkikahinoista syöksylaskuna alas II-divisioonaan asti.

Nyt Loimaan aamu koittaa jälleen. Bisons kapusi divarimestaruuksien avulla tiensä takaisin huipulle saakka ja aloittaa nyt kauden miesten Korisliigassa ensimmäistä kertaa viiteen vuoteen.

– Lähdemme tähän koitokseen todella hyvillä tunnelmilla, sillä meillä on nuori ja näyttämisenhaluinen jengi, toteaa joukkueen uskollinen kärkipelaaja Juho-Matti Henttonen.

Henttonen ei välttämättä ole joka kodin korisfaneille tutuimpia nimiä, sillä hän on viettänyt Bisonsin riveissä jo viisi kautta, joista neljä on kulunut eri divaritasoilla. Moni ehkä muistaakin hänet parhaiten Suomen vuoden 2016 U20-maajoukkueesta, joka keräsi harvinaisen paljon huomiota silloisten kotikisojen ansiosta.

Henttonen itse luonnehtii nykyistä itseään ensisijaisesti joukkuekoripallon pelaajana.

– Sanoisin, että olen ratkaisuissani epäitsekäs ja hyvä heittämään. Siinä ovat tärkeimmät ominaisuudet.

Hän ei ole ainoa, joka on tarponut Bisonsissa jo pidemmän polun. Hänen lisäkseen myös Eemeli Hollo ja Vesa Heinonen ovat tulevalla kaudella Korisliigassa nähtäviä nimiä, jotka ovat esiintyneet Bisonsissa jo divisioonan puolella. Päävalmentajan tehtävissä puolestaan jatkaa serbialainen Darko Mihajlovic.

– Puolustus on varmasti joukkueemme vahvuus, jota valmentajamme painottaa. Olemme treenanneet jo kauan ja kovaa, joten juoksemme hyvin kenttää ja nopeita hyökkäyksiä tullaan myös näkemään meiltä, Henttonen kertoo.

Henttonen saapui joukkueeseen alun perin juuri ennen talouskatastrofia ja Korisliiga-paikan menetystä. Hän vieraili sen jälkeisten vuosien varrella FoKoPossa mutta palasi sopivasti nostamaan Bisonsia 1. divisioona B:stä A:han.

– Sen jälkeen, kun pandemia alkoi ja pilasi yhden kauden kokonaan, ajattelin, että olen ollut tässä operaatiossa mukana jo sen verran kauan, että tämä pitää katsoa loppuun. Meillä oli todella hyvät mahdollisuudet nousta jo silloin. Halusin jatkaa ja ensinnäkin nostaa joukkueeni takaisin liigaan mutta myös antaa sen jälkeen vielä vähintään kauden ennen kuin edes katselen muita vaihtoehtoja.

Nyt on siis aika antaa tuo kausi. Kummallakaan kahdesta viimeisimmästä kaudesta – jotka molemmat ovat olleet pandemiaolosuhteiden pakosta normaalista tiivistettyjä – ei Korisliigasta ole tiputettu yhtäkään joukkuetta urheilullisin perustein, mutta miesten 1. divisioona A:n voittaja Bisons sai kuitenkin tilaisuuden nousta, koska kaarinalainen Ura Basket luopui oma-aloitteisesti Korisliiga-paikastaan.

Nyt on Henttosenkin aika saattaa aloittamansa rupeama loppuun ja nähdä, mitä alkava kausi tuo Bisonsille tullessaan.

– Ei ole ollut mikään kaikkein helpoin tie. Mutta täytyy sanoa, että nyt tuntuu todella hyvältä lähteä Korisliiga-kauteen.

Bisons Loimaa 2021-22 pähkinänkuoressa

Palkintokaappi: SM-kultaa 2012, 2013, SM-hopeaa 2015, SM-pronssia 2014

Korisliiga käynnistyy perjantaina 1.10., kun avausottelussa Korihait kohtaa Kauhajoen. Lauantaina on ohjelmassa viiden ottelun kierros. Kaikki Korisliigan ottelut ovat katsottavissa maksullisen Ruutu+-palvelun kautta. 

 
8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

Näytä lisää vastaavia