Jukka Toijala johdattaa Steaua Bukarestin Romanian liigan pudotuspeleihin

10.4.2017 Kesken kauden romanialaisseura Steaua Bukarestin päävalmentajaksi siirtynyt Jukka Toijala aloittaa urakkansa Romanian liigan pudotuspeleissä tiistaina. Toijala ja Steaua Bukarest kohtaavat pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella Pitestin.

Jukka Toijala toimii Steaua Bukarestin päävalmentajana. (Kuva: Ville Vuorinen)

Toijala otti Steauan ohjakset käsiinsä helmikuun lopussa. Hän joutui sopeutumaan romanialaisen koripallon saloihin nopeasti, mutta puolentoista kuukauden pesti on sujunut Toijalalta hyvin.

- Tässä on omat haasteensa. Luin, että Iisalon Tuomaksen pitää Saksassa peluuttaa kahta saksalaista kentällä koko ajan ja meillä on sääntönä, että yksi romanialainen pitää olla koko ajan kentällä. Se tuo valmentajalle pohdittavaa miten rakentaa viisikoita, mutta maassa maan tavalla. Tässä on joutunut nopeasti ymmärtämään peliä, Toijala kertoo.

Romanian liigassa pelattiin ensin kaksinkertainen runkosarja, jonka jälkeen joukkueet jaettiin sarjasijoituksen perustella ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauden päätteeksi Steaua sijoittui kuuden joukkueen ylemmässä jatkosarjassa kolmanneksi ja saa pudotuspeleissä vastaansa Pitestin. Toijalan alaisuudessa joukkueet ovat kohdanneet kahdesti ja molemmat voittivat kotiottelunsa.

Ottelusarja alkaa Steauan kotikentällä, kun se isännöi tiistaina ja torstaina Pitestiä, jonka jälkeen joukkueet pelaavat ensi viikolla Pitestissä tarvittaessa kaksi ottelua. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

- Meillä on laajempi materiaalia ja heillä on yksi paljon pelannut romanialaispelaaja sivussa. Järjestelmä on hieman erikoinen, kun pelaamme kaksi peliä kotona muutaman päivän sisään ja sitten viikon päästä kaksi peliä vieraissa ja sen jälkeen peli kerrallaan. Se on erilainen kuin mihin Korisliigassa tottui.

Steaualla on otteluparissa kotietu, joka on Romaniassa isossa roolissa. Steaua on hävinnyt kauden aikana viisi kotiottelua, joista kaksi tuli sarjakärki Cluj'ta vastaan. Toijalan aikana ainoa kotitappio tuli nimenomaan Cluj’ta vastaan.

- Meillä on erikoinen sali, johon mahtuu 500 katsojaa ja se on sellainen luola. Kotikentästä on meille ehdottomasti hyötyä. Meidän pitää pystyä pelaamaan hyvin myös vieraissa. Edellinen vieraspelimme Cluj'ta vastaan oli erinomainen ja johdimme peliä pitkään, vaikka pelasimme vajaalla kokoonpanolla. Se osoitti, että olemme lähellä.

Toijalan mukaan Cluj lähtee pudotuspeleihin ennakkosuosikkina, mutta hän uskoo vakaasti myös Steauan menestysmahdollisuuksiin.

- Cluj on todella kova ja he ovat satsanneet paljon, sillä heillä on kahden miljoonan euron budjetti. Oradea on viime kauden mestari ja ne kaksi joukkuetta ovat varmasti suurimpia suosikkeja. Jos me pystymme saavuttamaan oman tasomme, meillä on mahdollisuudet mihin vain. Meidän täytyy vain mennä päivä, harjoitus ja peli kerrallaan. Pelaajatilanteemme on hyvä, sillä meillä on nyt koko joukkue kasassa, mutta Sharaud Curry on vielä hieman loukkaantuneena eikä ole täydessä iskussa, valottaa Toijala.

Lisätietoja: Romanian liiga

Henkilöt

 
4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

Näytä lisää vastaavia