16.12.2005 Kouvojen pelintekijä Jukka Toijala pelaa uransa viimeisen kotiottelunsa lauantaina Mansikka-ahon hallissa. Vaikean lonkkavaivan kanssa syksyn taistellut kolminkertainen Suomen mestari päättää pitkän uransa ensi keskiviikkona Turussa.
Toijalan lopettamispäätös kypsyi kauden edetessä ja alkuviikosta Toijala keskusteli Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousin sekä päävalmentaja Risto Piiparin kanssa, jotka ymmärsivät Kouvojen luottomiehen ratkaisun.
- Kylmä totuus on, että kroppani ei kestä enää tällä tasolla urheilemista. En ole pystynyt harjoittelemaan koko syksyn aikana kunnolla, eikä tilanne ole muuttumassa ainakaan parempaan suuntaan. Tämä on puhtaasti oma päätökseni ja se pitää, Toijala kertoi torstaina Kouvolan Sanomissa.
- Mielestäni ei ole järkeä roikkua mukana väkisin ja harjoitella silloin tällöin. Se on joukkueen pettämistä. Lonkassani kipu on ollut kova ja särkylääkkeiden avulla olen kyennyt harjoituksiin ja kentälle. Yhdellä jalalla on turha pyristellä Korisliigassa.
- Mietin jo aiemmin syksyllä, että ei tässä taida olla enää mieltä, kun neljän pillerin avulla sai nukutuksi jokusen tunnin. Aina kun käänsin kylkeä, niin kipu herätti, Toijala kertasi.
Suomen pelintekijöiden eliittiin kuuluvan Toijalan ura koripallokentillä on kokonaisuudessaan ollut loistava. Kouvolassa hän oli mukana kolmen mestaruusvuoden aikana. Lisäksi Toijala on saavuttanut kaksi Suomen cupin mestaruutta ja hänet valittiin vuonna 2002 SM-sarjan parhaaksi pelaajaksi. Tuolloin Kouvojen kasvatti edusti Joensuun Katajaa.
Toijala antaa tunnustusta Kouvolan Sanomissa molemmille organisaatioille, joita on Suomessa edustanut.
- Minulla on ollut onni tehdä työtä kahden Suomen parhaan organisaation kanssa. Kouvolassa ja Joensuussa koripalloilun parissa toimivat ihmiset ovat mukana sydämellä. Se on hienoa, kertoo Toijala.
Toijala on edustanut maajoukkuetta 11 miesten ottelun verran, joissa pisteitä on syntynyt 50. Nuorten maajoukkueotteluita on kertynyt 28.
Ulkomailla hän edusti Belgian liigassa kaudella 1998/99 Echo Houthalenia 11 ottelun verran. Hän pelasi keskimäärin 23 minuuttia peliä kohden, pistekeskiarvolla 6,4. Vapaaheittotarkkuus oli 81,2 %, kakkoset puolestaan 40,0 % ja kolmoset 50,0 %.
SM-runkosarjassa Toijalalle on kertynyt yhteensä 341 ottelua, joissa yhteensä 11.527 peliminuuttia. Tarkkakätinen takamies on heittänyt yhteensä 4436 pistettä (keskiarvo 13,5) ja ottanut 959 levypalloa. Lisäksi nappisyöttöjä on lähtenyt 1081 ja Toikka on hakenut 417 riistoa, 7 torjuntaa, 697 menetystä sekä 689 virhettä.
Heittotarkkuudet SM-sarjassa ovat kunnioitettavat: vapaaheitot 80,6 %, kakkoset 51,0 % ja kolmoset 44,1 %.
SM-pudotuspeleissä Toijala on pelannut 87 ottelua, joissa yhteensä 3041 peliminuuttia. Tehot ovat olleet seuraavat: 1171 pistettä (keskiarvo 13,5), 232 levypalloa, 251 koriin johtanutta syöttöä, 110 riistoa, 186 menetystä, 188 virhettä. Heittotarkkuudet: vapaaheitot 86,2 %, kakkoset 54,0 % ja kolmoset 43,7 %.
Kaikkien aikojen tilastoissa SM-runkosarjassa Toijala on antanut toiseksi eniten syöttöjä (1081) Roope Mäkelän jälkeen (1229). Hän on viidenneksi tarkin kolmosten heittäjä (44,1 %) ja miehellä on toiseksi eniten onnistuneita kolmosia (947) Kari-Pekka Klingan jälkeen (1079).
Toijalalla on hallussaan pisin putki perättäisotteluissa, joissa pistetili on karttunut aina myös kolmen pisteen heitoilla. Putki on 81 ottelua ajalla 2.4.2002–2.2.2004.
Elämä jatkuu lopettamispäätöksestä huolimatta koripallon parissa. Tällä hetkellä työ jatkuu Kouvolassa, jossa Toijala vastaa seuran markkinoinnista ja edustusjoukkueeseen liittyvistä asioista.
Toijalan mukaan valmentaminen on ala, joka hänet voi tulevaisuudessa viedä mukanaan. Nuorten koripallovalmentaja tutkinnon suorittanut Toijala suuntaa seuraavaksi huippuvalmentaja tutkinnon kimppuun.
- Valmentaminen kiinnostaa ja tavoitteeni on luotsata ainakin jossain vaiheessa SM-sarjajoukkuetta. Haaveeni on, että voisin valmentaa vielä joskus ammattilaisena, Toijala kertoi Kouvolan Sanomissa.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.