5.10.2023 14:18 Juliana Haddad ja Tapiolan Honka ovat purkaneet sopimuksen Naisten Korisliigassa ja 1. Divisioonassa pelaamisesta hyvässä yhteisymmärryksessä. Haddad siirtyy pelaamaan täksi kaudeksi Libanonin liigaan Beirut Club -joukkueeseen.

Kuva: Ville Vuorinen
- Olemme Julin puolesta iloisia tästä mahdollisuudesta pelata Libanonin liigassa ennen tulevaa mahdollista yliopistouraa. Uudet kokemukset ovat aina hyödyllisiä ja Hongan pelaajapolkuun kuuluu seuraavien steppien mahdollistaminen, joten toivotamme Julille onnea ja tsemppiä uuteen haasteeseen, Tapiolan Hongan päävalmentaja Niko Nyholm iloitsee.
2004-syntynyt Haddad on pelannut 40 nuorten maaottelua. Hän oli viime vuonna voittamassa 19-vuotiaden Suomen mestaruutta Hongan riveissä. Naisten Korisliigassa Haddad on pelannut yhteensä 29 ottelua EBT:n ja HBA:n riveissä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalon edustama North Carolina putosi leikistä ulos, kun UConn oli parempi 42-63 (20-28).
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n lopputurnauksessa Elsa Lemmilä ja Ohio State hävisivät Notre Damelle 83-73 (43-35). Lemmilä heitti 9 pistettä ja keräsi 10 levypalloa.
Awak Kuierin Galatasaray selvitti tiensä jatkoon Turkin liigan puolivälieristä. Linda-Lotta Lehtoranta loisti tehokkaana Bulgarissa ja Lilli Onnela kirjautti kovan tupla-tuplan Italiassa.
Alexander Madsen esiintyi vahvasti Mestarien liigassa, kun Karditsa päätti jatkolohkon voittoisasti. Touko Tainamo oli hyvässä iskussa Tshekin liigassa ja Aatu Kivimäki juhli runkosarjan voittoa Slovakiassa.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa, March Madnessissä, jokainen suomalaisjoukkue putosi leikistä ulos viikonlopun jäljiltä. Viimeisenä putosi Federiko Federikon Texas A&M.
Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä, kun Gravelines-Dunkerque kaatoi Euroliigajoukkue Paris Basketballin. Olivier Nkamhoua avitti Varesen jälleen voittoon ja Lassi Nikkarinen sekä Touko Tainamo esiintyivät vahvasti Tshekin liigan suomalaiskohtaamisessa.