Juri Heinämäki Bisonsin päävalmentajaksi

8.5.2023 16:43 Koripallon miesten I divisioona A:n menneellä kaudella voittanut ja Korisliigaan vuoden tauon jälkeen paluun tekevä Bisons Loimaa on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen Juri Heinämäen kanssa.

Kuva: Bisons

Jokioisilta kotoisin oleva Juri Heinämäki, 36, aloittaa ensimmäisen kautensa päävalmentajana Miesten Korisliigassa. Heinämäellä on vankkaa kokemusta aikuisten pääsarjoista, vaikka tulikaste Korisliiga-päävalmentajana tuleekin vasta tulevalla kaudella Bisonsin kanssa.

Forssan Alun naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajana menneellä kaudella toiminut Heinämäki on ehtinyt vaikuttaa Forssan lisäksi muun muassa Tampereen Pyrinnön akatemiassa usean vuoden ajan. Nuorehkon valmentajan uralle mahtuu myös visiitti KTP-Basketissa, jossa kaudella 2021-22 Heinämäki toimi miesten Korisliiga-joukkueen apuvalmentajana Roope Mäkelän aisaparina.

- Todella innoissani hyppään Bisonsin kelkkaan mukaan. Loimaalla paistaa tekemisen meininki ja halu sementoida paikka Korisliigassa. Päävalmentajana pääsen nyt ensimmäistä kertaa testaamaan myös omia kykyjäni ja näyttämään osaamistani Miesten Korisliigassa. Joukkueena tulemme rakentamaan pelimme puolustuksen ja vahvan yhteisen tekemisen varaan, Heinämäki kommentoi seuran tiedotteessa.

Bisonsin joukkueenjohtaja Heikki Perho on erittäin tyytyväinen uuden päävalmentajan löytymiseen.

- Jurin kanssa keskustelut olivat erittäin positiivisia ja saimme yhteisen sävelen muodostettua nopeasti. Juri sopii Bisonsin uuden Korisliiga-nousun pääkäskyttäjäksi mielestäni erinomaisesti. On myös tärkeää, että hän tuntee apuvalmentajana jatkavan Konsta Mastomäen entuudestaan, jotta sillä saralla ei tule yllätyksiä.

Kahdella edellisellä kaudella Bisonsin penkin päässä ”kakkosmiehenä” toiminut Konsta Mastomäki jatkaa tehtävässä myös tulevalla kaudella. Mastomäki aloittaa kesän aikana myös Koripalloliiton huippukoripallovalmentaja-tutkinnon, minkä myötä Mastomäki tarjoaa vielä vankempaa apua Korisliiga-joukkueen penkin päähän. 

Asiat

 
22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

Näytä lisää vastaavia