Jussi Laurila 3x3-koripallon projektipäälliköksi

15.1.2021 11:58 Suomen Koripalloliitossa tapahtuu organisaatiomuutos, jonka johdosta yhteyspäällikkönä toiminut Jussi Laurila lähtee johdattamaan kovassa nosteessa olevaa olympialajia kohti uusia tuulia.

3x3-koripallo saa virallisen olympiakasteensa tulevissa Tokion kesäolympialaisissa, jossa nopeatempoinen laji esiintyy ensimmäistä kertaa virallisena olympialajina. Kovassa nosteessa oleva lajiin panostetaan korisperheen sisällä entistä enemmän tulevaisuudessa.

Suomen Koripalloliitto vahvistaa omaa organisaatiotaan nimeämällä Jussi Laurilan 3x3-koripallon projektipäälliköksi vastaamaan vuotuisten SM-kiertueen kokonaisuudesta, 3x3-yläkouluprojektista yhdessä K-Ryhmän kanssa sekä käynnistämään maajoukkuetoimintaa. 

Laurila jatkaa edelleen yhteyspäällikkönä ja osana myyntitiimiä.

- 3X3 on laji, joka taipuu niin moneen erilaiseen malliin, että tarvitsimme tälle kokonaisuudelle vetäjän. Olen todella iloinen, että se löytyi pienin järjestelyin "omasta joukkueesta". Pystymme nyt entistä paremmin viemään lajia eteenpäin sekä toteuttamaan yhteistyökumppanimme Keskon ja Pirkan kanssa lajin ympärille rakennettuja konsepteja, Koripalloliiton myyntijohtaja Timo Vertio kommentoi.

26-vuotias Laurila on toiminut Koripalloliitossa vuodesta 2013. Hän on toiminut Susijengin huoltajana kolmissa arvokisoissa. Vuonna 2015 hänestä tuli myynti- ja markkinointikoordinaattori ja syksystä 2017 hän on toiminut yhteyspäällikkönä.

- Tämä on hieno haaste ja samalla askel omalla työuralla eteenpäin. Lähden mielenkiintoisin ja avarin katsein yhdessä eri toimijoiden kanssa rakentamaan ja tuomaan 3x3-koripalloa vahvemmin osaksi suomalaista koripalloperhettä, Laurila kommentoi uutta pestiään.

Kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n virallisen 3x3-sertifikoinnin suorittaneen Laurilan uusi työtehtävä käynnistyy välittömästi. 

 

3x3-koripallo on korisperheen uusin tulokas, joka näyttäytyy virallisena lajina ensimmäistä kertaa Tokion olympialaisissa. 3x3-koriksen Suomen mestaruudesta on taisteltu kolmena kesänä SM-kiertueella, joka on huipentunut finaaliturnaukseen. Kiertueet ovat kesäisin keränneet yli 100 joukkuetta kilpailemaan mestaruudesta. K-ryhmällä on yksinoikeus SM-kiertueeseen sekä maajoukkuetoimintaan. Pian käynnistyvässä 3x3-pilottihankkeessa on tarkoitus lisätä liikettä yläkoulussa.

 
23.8.2018 10:49 3x3

3x3 SM-lopputurnaus pelataan Tallink-turnauksen yhteydessä

3x3-koriksen ensimmäiset Suomen mestaruudet ratkaistaan 24.-25.8. Espoossa, Metro Areenan parkkipaikalla katetun teltan alla. Tervetuloa seuraamaan otteluita ja osallistumaan hauskoihin kisoihin! Tapahtumaan on vapaa pääsy.

27.2.2018 3x3

Satelliittitasoinen 3x3-turnaus Helsingissä 2.–3.3.

GoExpo-messujen yhteydessä 2.–3.3. Helsingin Messukeskuksessa järjestetään satelliittitasoinen 3x3 -kutsuturnaus. Lisäksi sunnuntaina 4.3. pelataan amatöörisarjan turnaus, johon ilmoittautuminen on auki 2.3. asti.

22.11.2017 3x3

3x3 koripallo esittäytyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Suomen Koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteisyössä jokavuotisen Nuorisovalmennusseminaarin koripalloperheen kotipesässä Susi Training Centerissä 12. – 13.1.2018. Lauantaina seminaarissa esittäytyy myös 3x3 - koriksen uusi olympialaji.

22.4.2025 10:44 Koripalloliitto tiedottaa

Suomen Koripalloliiton aluekokoukset 2025

Suomen Koripalloliitolla on kevätliittokokouksen päättämä määrä alueita, joiden toimintaa ohjaa kunkin alueen aluekokous, johon on osallistumisoikeus kaikilla kyseisellä alueella toimivilla seuroilla. Alueet toimivat liiton alueellisina rekisteröimättöminä yhteistyöeliminä.

14.4.2025 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton puheenjohtaja- ja hallitusvalinnat kevätliittokokouksessa 2025

Vielä tämän viikon ajan seurat voivat ehdottaa puheenjohtajaa ja jäseniä liittohallitukseen. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.

10.4.2025 12:31 Seurauutinen

Seurauutisia: Opetus- ja kulttuuriministeriö jakaa seuroille 2,4 miljoonaa euroa seuratoiminnan kehittämiseen

Seuratuen avulla lisätään liikunnan tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta eri kokoisissa seuroissa järjestämällä harrastusmahdollisuuksia erityisesti lapsille ja nuorille matalan kynnyksen toiminnan kautta.

4.4.2025 15:14 Seurauutinen

#Seurauutinen: Osallistu Ihmisoikeudet urheilussa -verkkokoulutukseen

Koulutus on suunnattu mm. valmentajille, seuratoimijoille ja muille urheilun ruohonjuuritasolla työskenteleville. Se sopii myös laajemmin urheilujärjestöissä toimiville ihmisille. Koulutus on tehty urheilutoimijoiden kanssa yhteistyössä.

3.4.2025 17:54 Koripalloliitto

Superlauantain early bird -hinnat voimassa vielä perjantain!

Korisperheen kauden päätösjuhla Superlauantai lähestyy – varaa paikkasi yhteiseen korisjuhlaan edullisemmin vielä huomisen 4.4. ajan.

30.3.2025 21:00 Koripalloliitto

Sääntö- ja kurinpitoyksikkö hylkäsi Korihaiden vastalauseen

Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.

24.3.2025 16:15 Koripalloliitto

Katsomosta kuuluu – mutta mitä?

Erityisesti junioripeleissä katsojilla on suuri merkitys nuorten pelaajien pelikokemukselle, itsetunnolle ja jopa urheiluharrastuksen jatkumiselle. Entiset huippupelaajat ja nykyiset korisvanhemmat muistuttavat, kuinka tärkeää on luoda kannustava ja kunnioittava ilmapiiri kentän laidalle ja osoittaa arvostusta niin vastustajaa, erotuomareita kuin toimitsijoita kohtaan.

Näytä lisää vastaavia