25.5.2023 12:10 Tampereen Pyrinnön korisliigajoukkue saa mieluisan paluumuuttajan. Kaksi kautta Kobrissa pelannut Justus Kilpinen palaa kasvattajaseuraansa. Kilpisen, 29, sopimus on muotoa 1+1.

Justus Kilpinen palaa Pyrintöön kahden vuoden tauon jälkeen. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Joukkueen valmentaja Tero Vasell on tyytyväinen Kilpisen paluuseen:
- Etsittiin isonpään rotaatioon luotettavaa ratsua ja siihen seuran oma kasvatti istuu erinomaisen hyvin. Tiedetään mitä Justukselta saadaan ja hän hoitaa esimerkillisenä koripalloilijana ja ihmisenä roolinsa varmasti, Vasell kommentoi seuran tiedotteessa.
Viime kaudella Kilpinen pelasi 31 ottelussa keskimäärin 18 minuuttia 4,6 pisteen keskiarvolla.
- Kiitollisena ja innokkaana palaan takaisin kotiin Tampereelle ja rakkaaseen kasvattajaseuraani Pyrintöön. Todella kiva päästä tekemään hommia tutussa porukassa sen eteen, että ensi keväänä toukokuussa pelataan Pyynikillä mitaleista, Kilpinen avaa.
Pyrinnöllä on nippu sopimuksia tulevalle kaudelle. Julkaistuna ovat pelaajista Antero Lehto, Valtteri Leppänen sekä Justus Kilpinen. Valmennustriona toimii Miikka Sopanen, Tero Vasell ja Santeri Liljeberg.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.