Kaikki ainekset klassikkosarjalle: PeKa ja ToPo nokittelevat välierissä

2.4.2014 Naisten Korisliigan toisessa välieräparissa kohtaavat kotkalainen Peli-Karhut ja helsinkiläinen ToPo Naiset. Kummatkin joukkueet etenivät puolivälieristä puhtaasti voittamalla jokaisen kolmesta ottelusta. Ottelusarja käynnistyy torstaina Kotkassa.

Reetta Piipari ja Peli-Karhut saa vastaansa Naisten Korisliigan välierissä...

... Vilma Kesäsen...

... ja Niina Laaksosen ToPon. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.

Kokenut PeKa oli odotetun ylivoimainen nuorta Tapiolan Honkaa vastaan puolivälierissä, vaikka kotkalaiset lepuuttivat varatoimena loukkaantumisista kärsinyttä Krystal Vaughnia. PeKan pelin kapellimestarina toimii Reetta Piipari, joka etsii verrattomalla pelisilmällään Vaughnia, Andrea Barbouria ja Taru Tuukkasta.


ToPo vei Keravan Energia Teamiä puolivälierissä, vaikka helsinkiläiset joutuivat pelaamaan ilman Niina Laaksosta. PeKaa vastaan 185-senttinen sentteri kuitenkin on pelikunnossa. ToPon materiaali on kuitenkin laaja: Ashlee Roberson, Vilma ja Vilja Kesänen, Venlakaisa Hölttä sekä Laura Saarinen aiheuttavat kukin ongelmia vastustajiensa pelisuunnitelmille.

PeKa on voittanut jokaisen kolmesta tämän kauden kohtaamisesta. Historiallisesti kotkalaiset ovat myös niskan päällä: viimeisestä kymmenestä keskinäisestä ottelusta ToPo on voittanut vain yhden.


Suomalaistähdet vastakkain: Piipari ja Tuukkanen vs. Laaksonen ja Kesänen


PeKan päävalmentaja Seppo Kurki antaa tunnustuksensa ToPon pelaajamateriaalille.

- ToPolla on sarjan laajin materiaali ja kaksi viisikollista todella hyviä pelaajia. ToPosta puhuessa pitää aina muistaa Niina Laaksonen ja Vilma Kesäsen pelinrakentaminen. Totta kai Ashlee Roberson on myös kovan luokan pelaaja, mutta ToPon peli rakentuu näiden kahden pelaajan ympärille, Kurki kommentoi.

- Meidän vahvuutemme on se, että meillä on iso ja hyvin liikkuva joukkue, jota johtaa yksi sarjan kovimmista suomalaispelaajista eli Reetta Piipari, Kurki jatkaa.

ToPon päävalmentaja Kari-Pekka Klinga suitsuttaa myös Piiparin merkitystä kotkalaisten pelaamisessa.

- PeKalla on hyvä aloitusviisikko, hyvät vahvistukset ja aivan erinomainen pelinrakentaja, Klinga kommentoi viitaten Piipariin.

- Oma tekemisemme ratkaisee tässä ottelusarjassa, se on se juttu, Klinga painottaa.

Peli-Karhut - ToPo Naiset -välieräsarjan ensimmäinen ottelu pelataan torstaina 3.4.2014 Steveco Areenalla kello 18.30. Loppuotteluihin etenee ensimmäisenä kolme voittoa saavuttanut joukkue.

 

 
23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

Näytä lisää vastaavia