Kanadalainen Terry Thomas vahvistaa monipuolisuudellaan BC Nokiaa

22.7.2021 08:18 BC Nokian Korisliiga-joukkue ja kanadalainen Terry Thomas, 29, ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta. 193-senttinen Thomas saapuu Nokialle kotimaansa Canadian Elite Basketball Leaguesta, jossa hän pelaa paraikaa.

Kanadassa on tällä hetkellä kaksi merkittävää sarjaa, joista National Basketball League of Canada (NBL Canada) pelataan normaalisti marraskuusta huhtikuuhun, mutta kohta neljä vuotta olemassa ollut Canadian Elite Basketball League (CEBL) taas pelataan toukokuusta elokuuhun.

Thomas pelaa tänä kesänä CEBL:ssä Guelph Nighthawksin riveissä. Thomas on pelannut tähän mennessä kaksi ottelua, joissa hän on tilastoinut keskimäärin 8,0 pistettä, 2,5 levypalloa ja 2,5 syöttöä ottelua kohden.

NBL Canada on ollut koronaviruksen takia jäissä viimeiset kaksi kautta ja edellinen mestari on kruunattu keväällä 2019. Edellisen täyden kauden NBL Canadassa Thomas pelasi juuri kaudella 2018/19, jolloin hän edusti Halifax Hurricanesia 20,4 pisteen, 6,8 levypallon ja 2,1 syötön keskiarvoilla.

NBA Canadassa Thomas on palkittu vuoden pelaajaksi (Canadian Player of the Year), sarjan ykkösviisikkoon (First Team All-NBL Canada) sekä puolustusviisikkoon (First Team All-Defence) kaudella 2016/17, kun hän pelasi Island Stormissa.

– Olen alkanut vasta viimeisten vuosien aikana kiinnittämään kunnolla huomiota Kanadaan. Sieltä on tullut monia hyviä pelaajia Suomeen kuten Trey Bell-Haynes, Marcus Lewis, Wayne McCullough, Thomas Scrubb ja Daniel Mullings, jotka ovat joko kanadalaisia tai pelanneet siellä, Näätien päävalmentaja Greg Gibson aloittaa.

– Thomas sopii siihen muottiin, mitä yritämme rakentaa. Hän on monipuolinen pelaaja molemmissa päissä kenttää. Hän osaa pistää palloa pussiin ja on hyökkäyksessä kuin sveitsiläinen linkkuveitsi, joka pystyy tekemään vähän kaikkea. Puolustus on hänelle kunnian asia.

BC Nokian sopimuspelaajiin tulevaksi kaudeksi kuuluvat Antero Lehto, Matias Ojala, Michael Besselink, Antti Ahonen, Hugo Boman, Jeremy Hemsley, Terry Thomas ja Tevaun Kokko.

Asiat

 
8.5.2026 13:40 Korisliiga

Valtteri Mervola jatkaa Pyrinnössä

 Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

Näytä lisää vastaavia