22.9.2009 Ensi viikolla käynnistyvään Korisliigaan kuvioitaan hiova Espoon Honka on solminut alustavasti kuukauden mittaisen sopimuksen Kanadan maajoukkueessa vuodesta 2006 lähtien pelanneen Ryan Bellin kanssa.

193-senttinen, 25-vuotias Bell pelaa ensimmäisen virallisen ottelunsa espoolaisseuran paidassa, kun liiganousija Kauhajoen Karhu saapuu keskiviikkona Suomen cupin neljännesvälierien merkeissä Tapiolan Urheiluhalliin.
- Bell on esittänyt koeajallaan sen, mitä odotinkin. Bell pystyy pelaamaan 1-3 -paikoilla ja hän tulee tässä vaiheessa penkiltä hyvänä apuna meille, kertoo Hongan päävalmentaja Gordon Herbert.
Herbert halusi itse uuden pelaajan joukkueeseensa, joka on kärsinyt loukkaantumisista. Polvileikkauksesta toipuva maajoukkuemies Tuomas Iisalo on näillä näkymin sivussa vuodenvaihteeseen asti. Toisaalta Monte Cummings ja Sasu Salin ovat vasta aloittelemassa uutta kautta polvivammojensa jäljiltä.
- Bellin kanssa solmittu sopimus kattaa kuukauden seuratessamme samalla Iisalon kuntoutumista, toteaa Herbert.
Bell on pelannut viimeksi seuratasolla Saksassa, jossa hän edusti 12 ottelussa Schalke 04:aa 5,7 pisteen, 3,3 levypallon ja kolmen koriin johtaneen syötön keskiarvoilla.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.