Kanervo säkitti Seagullsin paikallisväännön voittoon, Kataja haki sarjapisteet Korihailta

9.3.2018 Korisliigan perjantai-illan tupla urheiltiin Helsingissä ja Joensuussa. Espoo Unitedia paikalliskamppailussa isännöinyt Seagulls piti hermonsa loppuminuuttien aikana, venyen 72-70 (40-29) -kotivoittoon. Uudenkaupungin Korihait taas sai todistaa Joensuun Katajan rutiinitason liian kovaksi, joensuulaisten hakiessa sarjapisteet mukaansa 89-76 (42-40).

Antti Kanervo oli lokkipaitojen ykköspyssy kun Seagulls veivasi kotivoiton paikallisottelussa Unitedia vastaan.

Ilari Seppälä oli vahvalla pelipäällä kun Kataja haki sarjapisteet Uudestakaupungista. Kuvat: Ville Vuorinen

Tasaisen päätösneljänneksen aikana Espoo United näytti jo kääntävän pääkaupunkiseudun paikalliskamppailun nimiinsä, ja Omar Calhoun veikin vierailijat kahden pisteen johtoon vain vajaat kaksi minuuttia ennen ottelun päätöstä.

Michael Caffey nosti hyppyheitollaan kuitenkin lokkiparven tasoihin päätösminuutille siirryttäessä. Sama mies nousi ratkaisijan rooliin, nostaen onnistuneen puolustuksen jälkeen isännät pisteen johtoon vapaaheittoviivalta ja venyttäen johdon kolmeen pisteeseen 15 sekuntia ennen päätössummeria, Seagullsin jälleen kerran tyrehdytettyä Unitedin korintekoaikeet toisessa kenttäpäädyssä.

Darious Motenin kahden pisteen kori ja Caffeyn epäonnistuneet vapaaheitot näyttivät jo antavan vieraille mahdollisuuden voittoheittoon, mutta Tuukka Kotti nousi levypallotaistelussa korkeimmalle ja pääsi tämän jälkeen itse kasvattamaan kotijohdon kahteen pisteeseen bonusviivalta viisi sekuntia ennen päätössummeria.

Calhoun pääsi vielä lähettämään potentiaalisen voittoheiton ilmaan, mutta peliväline ei löytänyt tietään korirenkaan läpi ja kotiyleisö pääsi lähtemään Kisahallilta hymyssä suin.

- Meillä ovat viime peleissä kolmannet jaksot olleet erittäin huonoja. Nytkin ote lipesi meiltä ja jouduimme selviämistaisteluun, josta lopulla selvisimme puolustuksen avulla, summasi Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas.

Antti Kanervo johti isäntiä 21 pisteellä ja monipuolinen takapelaaja Remy Abell toimitti 14 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan, jaellessa ohimennen myös 5 koriin johtanutta syöttöä. Kotti ylsi Abellin tavoin tupla-tuplaan, kirjauttaen tililleen 10 pistettä ja 11 levypalloa.

Samuel Haanpää heitti 18 pistettä ja rouhi 8 levypalloa, Jeb Iveyn johtaessa vierailijoiden peliä 16 pisteellä ja 4 koriin johtaneella syötöllä.

Ottelutilastot: Seagulls - United

Kataja haki sarjapisteet Korihailta

Joensuun Kataja otti toisen perättäisen voittonsa, kun joukkue matkusti Uudenkaupungin Korihaiden vieraaksi. Sarjajumbo kiusasi Katajaa vajaat kolme jaksoa, mutta lopulta vierasjoukkue karkasi vastustamattomasti 89-76 (42-40) -vierasvoittoon.

Daniel Bejarano lähenteli tupla-tuplaa 20 pisteellä ja 9 levypallolla. Ilari Seppälä (15/4) ja Eric Garcia (17/4) pyörittivät Katajan peliä esimerkillisesti, Kenneth Simmsin operoidessa korirenkaiden lähellä 14 pisteen, 5 syötön, 3 levypallon ja 2 riiston edestä.

Monipuolinen laituri Sean O’Brien kirjautti tililleen 15 pistettä ja 6 levypalloa, Kenney Funderburkin (12/7/3 syöttöä) ja Marius van Andringan (12/3 syöttöä) säestäessä vahvasti.

Ottelutilastot: Korihait - Kataja
 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia