18.5.2019 13:12 Tampereen Pyrintö ja Antero Lehto ovat solmineet 1+1-vuotisen jatkosopimuksen. Seuraikoni Lehdon sopimuksessa on optio kaudesta 2020-21.

Lehto esiintyi Korisliigassa tällä kaudella 22 runkosarjaottelussa, jossa hänen tilastot olivat 10,1 pistettä ja 3 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Kaikkiaan Lehdolla on vyöllään 650 runkosarjaottelua, joka oikeuttaa kaikkien aikojen kakkostilaan pelattujen ottelujen määrässä.
– Uskon, että minulla on edelleen annettavaa. Paloa pelaamiseen löytyy, kuten vajaa 20 vuotta sitten A-poikaikäisenä, Lehto kommentoi sopimustaan Pyrinnön nettisivuilla.
Lehto on edustanut kasvattajaseuraansa yhtä kautta lukuun ottamatta. Pyrinnön kapteenina Lehto on toiminut kaudesta 2007. Lehto on ollut voittamassa kasvattajaseurassaan kolmea Suomen mestaruutta ja kahta himmeämpää Korisliiga-mitalia. Lehto valittiin vuoden pelaajaksi kaudella 2013-14 ja hän oli samaisen kauden jälkeen edustamassa Susijengiä Bilbaon MM-kisoissa.
Pyrinnöllä on sopimukset kaudeksi 2019-2020 Lehdon lisäksi Ville Haapojan, Osku Heinosen, Justus Kilpisen ja Lassi Kilpisen kanssa. Joukkuetta valmentavat Sami Toiviainen ja Ilpo Rantanen.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.