Karhu kellisti ToPon

26.9.2010 Kauhajoen Karhu avasi sunnuntaina Korisliigassa kauden voittotilinsä otettuaan komean 98-82 (54-31) -kotivoiton Torpan Pojista. Perjantain avauskierroksella puolustavan mestarin Tampereen Pyrinnön kukistanut ToPo jäi Kauhajoella jalkoihin jo ensimmäisellä jaksolla. Karhu nykäisi 10-9 -lukemista ensimmäisen jakson viimeiset kuusi minuuttia peräti 17-0.

Jeremiah Woodin johtama Karhu saalisti ToPolta sarjapisteet.

Mestaruutta puolustava, Kenneth Lowen edustama, Pyrintö murskasi Kouvot kotonaan.

Jeb Iveyn tähdittämän KTP:n tili on puhdas kahden Korisliigan sarjakierroksen jälkeen. Kuvat: Petteri Opas & Francois Perthuis & Kai Kilappa.

ToPo ei tuosta tyrmäyksestä enää toipunut eikä päässyt voittokamppailuun. Kotijohto kasvoi suurimmillaan kolmannen jakson alussa 27 pisteeseen.

Karhun tehosta vastasivat 21 pistettä ja 15 levypalloa rohmunnut Jeremiah Wood ja 18 pistettä heittänyt John Allen.

- Lähtökohdat tappiollisen Lahti-pelin jälkeen olivat tukalat, mutta aika nopeasti pelimme lähti nyt sujumaan. Saimme ToPon juoksupelin kiinni jo lähtövaiheessa ja puolustuksemme toimi muutenkin hyvin ratkaisuhetkillä. Yksittäisistä pelaajista Wood riehui kuin eläin, kehui Karhun valmentaja Timo Hakamaa.

Frank Richards ja Michael Pounds tekivät ToPolle 17 pistettä mieheen. Perjantaina 31 pistettä pussittanut Mikko Koivisto teki nyt ensimmäiset pisteensä vasta kolmannella jaksolla ja päätyi kymmeneen pisteeseen. 

Kouvot pelasi yhden pisteen jakson 

Tampereen Pyrintö avasi sarjakauden voittotilinsä murskaavalla 84-46 (38-29) -kotivoitolla Kouvolan Kouvoista.

Peli ratkesi kolmannella jaksolla, joka päättyi ainutlaatuisesti Pyrinnön 18-1 voittoon. Kouvot siis teki jakson aikana vain yhden vapaaheittopisteen ja virui toisen jakson loppu ja neljännen jakson alku mukaan lukien yli 13 minuuttia ilman pelikoria.

Kenneth Lowe heitti Pyrinnölle 21 pistettä. Damon Williams keräsi 13 pistettä ja 15 levypalloa.

Kouvoista pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Antto Nikkarinen 15:llä ja Durell Vinson 12 pisteellä. 

KTP:lle toinen voitto 

KTP otti toisen voittonsa kukistettuaan kotipelissään Uudenkaupungin Korihait 76-65 (41-31).

KTP nykäisi viidessä minuutissa 15-2 -johdon. Sen jälkeen peli eteni loppuun asti noin kymmenen pisteen kotkalaisjohdossa.

Jeb Ivey oli taas KTP:n tehokkain, nyt 21 pisteellä. Sefton Barrett pussitti 15 pistettä.
James Reaves kahmi Korihaille 17 pistettä ja 15 levypalloa. Jussi Kumpulainen ja Lawrence Wright päätyivät 11 pisteeseen.

Hongalle viime hetken voitto

Espoon Honka jatkoi niukkoja kotivoittojaan otettuaan nyt viime hetken koreilla 74-73 (42-45) -voiton Lappeenrannan NMKY:stä.

LrNMKY johti peliä toisen alusta päätösjakson puoliväliin. Kolmannen jakson lopulla vierasjohto oli jo 14 pistettä, mutta Honka vei seuraavan kuusiminuuttisen 17-1 ja nousi johtoon. LrNMKY palasi vielä edelle ja johti seitsemän sekuntia ennen loppua 73-71, mutta Corey Belser ja Jamar Wilson viimeistelivät Hongalle voittopisteet.

- Hieno ratkaisu, joka kruunasi taistelumme. Jaksoimme uskoa omaan tekemiseemme ja se palkittiin näin, Hongan valmentaja Pekka Salminen kehui.

Wilson pussitti Hongalle komeat 28 pistettä ja Ville Mäkäläinen 13. Hongan tuorein tulokas John Williamson pelasi 14 minuuttia ja teki viisi pistettä.

Malik Moore oli vieraiden tehomies 23 pisteellä. HL Coleman teki 18 pistettä.

(STT) 

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

Näytä lisää vastaavia