26.9.2010 Kauhajoen Karhu avasi sunnuntaina Korisliigassa kauden voittotilinsä otettuaan komean 98-82 (54-31) -kotivoiton Torpan Pojista. Perjantain avauskierroksella puolustavan mestarin Tampereen Pyrinnön kukistanut ToPo jäi Kauhajoella jalkoihin jo ensimmäisellä jaksolla. Karhu nykäisi 10-9 -lukemista ensimmäisen jakson viimeiset kuusi minuuttia peräti 17-0.

Jeremiah Woodin johtama Karhu saalisti ToPolta sarjapisteet.

Mestaruutta puolustava, Kenneth Lowen edustama, Pyrintö murskasi Kouvot kotonaan.

Jeb Iveyn tähdittämän KTP:n tili on puhdas kahden Korisliigan sarjakierroksen jälkeen. Kuvat: Petteri Opas & Francois Perthuis & Kai Kilappa.
ToPo ei tuosta tyrmäyksestä enää toipunut eikä päässyt voittokamppailuun. Kotijohto kasvoi suurimmillaan kolmannen jakson alussa 27 pisteeseen.
Karhun tehosta vastasivat 21 pistettä ja 15 levypalloa rohmunnut Jeremiah Wood ja 18 pistettä heittänyt John Allen.
- Lähtökohdat tappiollisen Lahti-pelin jälkeen olivat tukalat, mutta aika nopeasti pelimme lähti nyt sujumaan. Saimme ToPon juoksupelin kiinni jo lähtövaiheessa ja puolustuksemme toimi muutenkin hyvin ratkaisuhetkillä. Yksittäisistä pelaajista Wood riehui kuin eläin, kehui Karhun valmentaja Timo Hakamaa.
Frank Richards ja Michael Pounds tekivät ToPolle 17 pistettä mieheen. Perjantaina 31 pistettä pussittanut Mikko Koivisto teki nyt ensimmäiset pisteensä vasta kolmannella jaksolla ja päätyi kymmeneen pisteeseen.
Tampereen Pyrintö avasi sarjakauden voittotilinsä murskaavalla 84-46 (38-29) -kotivoitolla Kouvolan Kouvoista.
Peli ratkesi kolmannella jaksolla, joka päättyi ainutlaatuisesti Pyrinnön 18-1 voittoon. Kouvot siis teki jakson aikana vain yhden vapaaheittopisteen ja virui toisen jakson loppu ja neljännen jakson alku mukaan lukien yli 13 minuuttia ilman pelikoria.
Kenneth Lowe heitti Pyrinnölle 21 pistettä. Damon Williams keräsi 13 pistettä ja 15 levypalloa.
Kouvoista pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Antto Nikkarinen 15:llä ja Durell Vinson 12 pisteellä.
KTP otti toisen voittonsa kukistettuaan kotipelissään Uudenkaupungin Korihait 76-65 (41-31).
KTP nykäisi viidessä minuutissa 15-2 -johdon. Sen jälkeen peli eteni loppuun asti noin kymmenen pisteen kotkalaisjohdossa.
Jeb Ivey oli taas KTP:n tehokkain, nyt 21 pisteellä. Sefton Barrett pussitti 15 pistettä.
James Reaves kahmi Korihaille 17 pistettä ja 15 levypalloa. Jussi Kumpulainen ja Lawrence Wright päätyivät 11 pisteeseen.
Espoon Honka jatkoi niukkoja kotivoittojaan otettuaan nyt viime hetken koreilla 74-73 (42-45) -voiton Lappeenrannan NMKY:stä.
LrNMKY johti peliä toisen alusta päätösjakson puoliväliin. Kolmannen jakson lopulla vierasjohto oli jo 14 pistettä, mutta Honka vei seuraavan kuusiminuuttisen 17-1 ja nousi johtoon. LrNMKY palasi vielä edelle ja johti seitsemän sekuntia ennen loppua 73-71, mutta Corey Belser ja Jamar Wilson viimeistelivät Hongalle voittopisteet.
- Hieno ratkaisu, joka kruunasi taistelumme. Jaksoimme uskoa omaan tekemiseemme ja se palkittiin näin, Hongan valmentaja Pekka Salminen kehui.
Wilson pussitti Hongalle komeat 28 pistettä ja Ville Mäkäläinen 13. Hongan tuorein tulokas John Williamson pelasi 14 minuuttia ja teki viisi pistettä.
Malik Moore oli vieraiden tehomies 23 pisteellä. HL Coleman teki 18 pistettä.
(STT)
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.