6.8.2007 Korisliigaan noussut Kauhajoen Karhu on kiinnittänyt miehistöönsä Alonzo Evansin. Evans on takamieheksi suhteellisen kookas, 193-senttinen pelaaja. Hän on 26–vuotias ja tuo näin myös hieman kokemusta nuoreen Karhu-sikermään.
Evansin viimeisin työnantaja on ollut Louisville Lightning -joukkue, joka pelaa pienessä Kentuckyn kesäliigassa. Yliopistokoulutuksen Evans on hankkinut NAIA-tasolla pelaavasta Cumberlandin yliopistosta.
– Päädyimme Alonzo Evansiin siksi, että hän tuo kokemusta ja ratkaisuvoimaa joukkueen takalinjoille. Lisäksi hän pystyy suurikokoisena ja urheilullisena pelaajana myös pelaamaan useita pelipaikkoja, joka lisää joukkueen mahdollisuuksia peluuttamisen suhteen, Karhu-luotsi Greg Gibson vakuuttaa.
Kauhajoen Karhulla on nyt 12 pelaajasopimusta valmiina. Sopimuksen ovat tehneet Evansin lisäksi Olli Ahvenniemi, Kwamena Brace, Josh Gross, Santeri Latvala, Markku Loukko, Cedric McGowan, Toni Raiski, Heikki Saaristo, Ville Sihto, Juho Teppo ja Arttu Tuomiaho.
Joukkueen valmennuskolmikkona jatkaa päävalmentaja Greg Gibson apunaan Mika Rinne ja Petteri Opas.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.