17.3.2018 Korisliigan lauantai-illan tupla pelattiin Joensuussa ja Tampereella. KarhuBasket oli ikävä vieras Katajalle, nousten tuntuvalta takamatkalta lopulta 86-85 (38-50) -vierasvoittoon. Pyynikillä Pyrintö voitti korintekokilpailun, tamperelaisten kaataessa Helsinki Seagullsin lukemin 97-87 (46-50).

Gregory Mangano ja KarhuBasketin etukenttä jatkoivat vahvaa virettään, kauhajokisten haettua sarjapisteet Joensuusta.

Topias Palmi oli Pyrinnön ykköstykki, tamperelaisten ottaessa vakuuttavan kotivoiton Seagullsista. Kuvat: Ville Vuorinen
KarhuBasket otti jo seitsemännen perättäisen voiton lauantai-iltana, joukkueen kaataessa Joensuun Katajan vierasparketilla numeroin 86-85 (38-50). Toisella puoliajalla jo 16 pisteen takamatkalle ajautunut KarhuBasket nousi Stephen Maxwellin ja Henri Kantosen onnistumisilla päätösjakson jälkimmäisellä puoliskolla kuuden pisteen johtoon ja puolusti tiensä päätössummeriin asti pisteen johdossa.
Maxwellin (22/10) ja Gregory Manganon (15/12) tupla-tuplat jatkoivat kauhajokisten etukentän dominoivaa otetta Korisliigan kevätparketeilla. Kaksikon takana Kantonen (18/6 syöttöä) ja Bojan Sarcevic (21/7 syöttöä) operoivat takakentällä vakuuttavalla otteella.
Tupla-tuplia pyöriteltiin myös Katajan riveissä, sisäpelaaja Kenneth Simmsin (17/11) louhiessa yhden levypallojen kanssa ja Eric Garcian (11/12 syöttöä) taiteiltua toisen syöttöjen kanssa. Wesley Saunders johti Katajaa sukanheilutuksen saralla, miehen lapioitua peräti 32 pistettä.
Tampereen Pyrintö käänsi lauantai-illan kamppailun Helsinki Seagullsia vastaan toisella puoliajalla nimiinsä, tamperelaisten ottaen seitsemännen voiton kymmenestä edellisestä ottelusta. Pahimmillaan 11 pistettä perässä ollut Pyrintö suoritti ryhtiliikkeen toisella puoliajalla, nousten lopulta komeaan 97-87 (46-50) -kotivoittoon.
Topias Palmi nakutti 23 pistettä ja etukentän mylvijä Brian Asbury löylytti 22 pistettä, repi 9 levypalloa ja kähvelsi 5 riistoa. Antero Lehto heitti 5 pistettä ja jakoi 7 koriin johtanutta syöttöä.
Meisahn Basabe toimitti 12 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan ja Tuukka Kotti kieputti 27 pistettä ja louhi 8 levypalloa. Monipuolinen Remy Abell heitti 24 pistettä ja Antti Kanervo kirjautti tililleen 13 pistettä ja 7 koriin johtanutta syöttöä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.