Kärki-Kataja tappiolla joulutauolle

22.12.2005 Korisliigan kärkijoukkue Joensuun Kataja joutui joulutauolle tappio niskassaan, kun Honka osoittautui Espoossa kovemmaksi puuksi 108-92 (47-48) -voitollaan.

Katajan johto sarjataulukossa kaventui neljään pisteeseen, kun seuraavina olevat Honka ja Namika Lahti voittivat pelinsä, Namika tosin vasta jatkoajalla.

Honka ja Kataja kamppailivat kolme jaksoa tasaisesti, mutta Honka voitti viimeisen neljänneksen ratkaisevasti 30-19. Hongan takamies Tim Kisner heitti paljon ja teki myös korkean pistemäärän 36. Myös Tuomas Iisalo nakkasi komeat pisteet 28. Katajan tehoparin muodostivat Alex Wesby 22:lla ja Clifton Jones 20 pisteellä.

Kari Liimon luotsaamana toiseksi viimeiseltä sijalta vahvasti ylöspäin pyrkivä KTP oli pohjustamassa yllätystä Lahdessa, jossa kotkalaiset johtivat pelin puolivälissä jo 17 pisteellä. Namika Lahti venytti kuitenkin ratkaisun jatkoajalle, jossa se otti 102-96 (84-84, 27-44) -voiton.

Namika oli hätää kärsimässä, kun sen heittopeli kangerteli. Korintekoa heikensi ykköstykin, nilkkavaivaisen Michael Kueblerin puuttuminen. Jesper Parve oli isäntien tehokkain 30 pisteellä. KTP:n ykköseksi pääsi Joe Nixon 25 pisteellä.

Korihaille makea voitto

Viime lauantaina selkeän kotitappion Honkaa vastaan kärsinyt Korihait kohensi joulumieltään ottamalla Uudessakaupungissa makean 74-73 (30-32) -voiton ToPosta.

Alusta loppuun asti tasaisen pelin voittokorin 74-70 -tilanteeseen donkkasi pari sekuntia ennen loppua Korihaiden Boakai Lalugba. ToPon Panu Pursiainen heitti summerin soidessa vielä puolesta kentästä haamukolmosen koriin, mutta vieraiden kiri jäi pisteen verran vajaaksi.

Lalugba nousi taas Korihaiden parhaaksi pistenikkariksi 20 pisteellä. ToPon tehokkain oli Leho Kraav 28 pisteellä. Ronald Yates kahmi vieraille 17 levypalloa.

PuHulle kymmenen tappiota täyteen

Pussihukkien peräkkäisten tappioiden sarakkeeseen tuli kymmenen peliä täyteen, kun Lappeenrannan NMKY otti kotivoiton 88-69 (38-23) -tuloksella.

Vantaalaiset putosivat isäntien kyydistä heti ensimmäisellä jaksolla, jonka LrNMKY voitti 22-10. Kolmannen jakson tuloksena ero kasvoi jo 24 pisteeseen, jota PuHu onnistui lopussa hieman kaunistelemaan.

Viidennen peräkkäisen voittonsa ottaneesta kotijoukkueesta Pasi Riihelä oli tehokkain 26 pisteellä. PuHun paras oli taas Marc Axton 22 pisteellä.

Myös Turussa syntyi selkeä ero, kun Kouvot haki Aura Basketista 72-95 (35-44 vierasvoiton. Kouvot karkasi kolmannella jaksolla, jonka se voitti lukemin 28-14.

Sami Laaksonen nosteli Kouvoille 28 ja Mark Sweet 25 pistettä. Kareem Johnson oli kotijoukkueen tehokkain 21 pisteellä. (STT)

 
5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

Näytä lisää vastaavia