11.5.2015 Korisliigan finaalit lähtivät käyntiin, kun Kataja Basket vei Mehtimäen Jäähallissa 1433 katsojan edessä loimaalaista Bisonsia 22 pisteen erolla. Ennen kaikkea hyökkäyspelistään tunnettu joensuulaisjoukkue kunnostautui tällä kertaa puolustuksellaan ja loppunumeroiksi kirjattiin 84-62 (34-24).

Teemu Rannikko johdatti Katajan avausvoittoon Korisliigan finaaleissa.

Rannikon lisäksi Ken Horton oli Katajalta hurjassa pelivireessä.

Greg Gibsonin luotsaama Bisons hakee revanssia keskiviikkona Turussa. Kuvat: Erkki Hautaviita, Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.
Bisons aloitti avausneljänneksellä vahvasti ja nappasi neljän pisteen johdon ensimmäisen kymmenen minuutin päätteeksi. Kataja siirtyi toisella neljänneksellä piikkipaikalle Teemu Rannikon heiluttaessa tahtipuikkoa.
Kotijoukkueen puolustus oli toisella neljänneksellä avainasemassa, kun Kataja piti Bisonsin vain viidessä pisteessä kotiyleisönsä rummutuksen tahdissa.
Kymmenen pisteen puoliaikajohdossa Kataja tuli hieman rentoutuneena tauolta ja Bisons rankaisi heti. Vierasjoukkue kipusi vajaassa parissa minuutissa kahden pisteen päähän, mutta kotijoukkue ryhdistäytyi ja kasvatti johtonsa takaisin kaksinumeroiseksi.
Päätösneljänneksellä joensuulaiset kasvattivat johtonsa parhaimmillaan 30 pisteeseen ja nappasi ensimmäisen kiinnityksensä Pantteri-patsaaseen.
Rannikko oli elementissään tehden 18 pistettä ja jakaen 13 namupassia joukkuetovereilleen. “Taikurin” hoitaessa syöttöpeliä Ken Horton haki 18 pisteen lisäksi 16 levypalloa. Pistetehtailussa kunnostautuivat myös Robert Arnold (14/12), Tom Knight (14/4) ja Petri Virtanen (9/0).
Bisonsilta kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät Anthony Hilliard (17/6) ja Tuukka Kotti (10/6).
Lehdistötilaisuudessa ensimmäisissä Korisliigan finaaleissa päävalmentaja oleva Pekka Salminen painotti, että kyseessä on vasta ottelusarjan avausottelu.
- Ei tässä vielä olla mitään voitettu. Nähtiin kolmannen erän alkuun, jos vähän rentouduimme liikaa niin kaveri rankaisi heti. Erittäin laadukas joukkue.
- Tässä on ensimmäinen erä takana, kaksi voittoa tarvitaan vielä. Huomenna aamulla harjoittelemme ja siitä lähdemme matkustamaan Turkuun.
Bisons-luotsi Greg Gibson ei ollut syystäkään tyytyväinen joukkueensa otteisiin, mutta nosti hattua erinomaisesti pelanneelle Katajalle.
- Onnittelut Katajalle, he olivat selvästi parempi joukkue tänään. Yksi niistä illoista jolloin Kataja oli erittäin hyvä ja me emme olleet parhaimmillamme. Pitää unohtaa lopputulos, mutta korjata virheet joita teimme tänään. Tämä on vain yksi peli ja olemme varmasti valmiina keskiviikkona.
Finaalisarjan toinen ottelu pelataan keskiviikkona 13.5. Turun HK Areenalla kello 18:30.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.