Kataja Basket ja Kauhajoki vahvempia viime kauden välieräuusinnoissa – Korihait ja Vilpas kotivoittoihin

9.10.2024 21:45 Korisliigan keskiviikkoilta tarjosi neljä kamppailua. Kaikki kierroksen ottelut päättyivät kotiyleisöiden riemuksi kotivoittoihin.

KeShawn Curry on ollut ensimmäisissä otteluissa joensuulaisten pistelinko. Kuva: Halffi Visuals

Kataja Basket oli tyly isäntä Joensuussa, kun se aiheutti hallitsevalle Suomen Mestari BC Nokialle jo kauden toisen tappion. Nokialaiset olivat alussa hienoisesti niskan päällä, mutta Kataja painoi kaasun pohjaan toisella neljänneksellä, eikä sen jälkeen enää katsonut taakseen.

- Ensimmäinen neljännes taisi olla jännitystä kotiavauksen takia. Toisella neljänneksellä peli vapautui merkittävästi. Hienoa avata kotivoitolla ja erityisen makealta tuntui juuri meidät keväällä finaaleista tiputtanut BC Nokia voittaa, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen summasi.

Lopulta Katajan voitto kirjattiin lukemin 92–74 (49–37). Joensuulaisen pistekunkkuna hääri loistavia otteita jälleen esittänyt KeShawn Curry, joka viimeisteli 25 pistettä. Hurjan donkin ottelussa esittänyt Hannes Pöllä rohmusi 22 pisteen 15 levypallon tuplatuplan.

- Saatiin hyviä runeja silloin kuin puolustuksen intensiteetti oli korkealla ja se auttaa meitä myös hyökkäyspäässä, kun pääsemme juoksemaan helpompia koreja, 14 pistettä heittänyt Sebastian Lindberg kommentoi Ruudun haastattelussa

Ottelutilastot >

Kauhajoella kotijoukkue jatkoi voittojen tiellä, kun se kaatoi viime kauden välieräuusinnassa Seagullsin 80–78 (38–36). Avauspuoliajalla levypallopelaamisen kanssa tuskaillut kotijoukkue pääsi toisella puoliajalla irtopalloihin paremmin käsiksi.

- Hyökkäyslevypallot oli toisella puoliajalla avain voittoon. Oli erikoinen ottelu, Seagulls pelasi vähän eri tavalla mihin on totuttu. Tosi hyvä, että pystyimme voittamaan heikollakin heittopelillä, Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies summasi.

Kotijoukkueen tehopakkauksena hääri huimaa energiaa vaihtopenkiltä tuonut Nathaniel Polard jr. (19/13), joka haki ottelussa huimat kahdeksan hyökkäyslevypalloa. Kentän korkeimman pistesaldon keräsi Seagullsin Tevon Olison, joka viimeisteli 27 pistettä.

Ottelutilastot >

Korihait nousi lopussa ohi – Vilpas ei antanut Kobrien yllättää

Tampereen Pyrintö oli pitkään kiinni voitossa Uudessakaupungissa, mutta kotijoukkue Korihait löysi päätösneljänneksellä kirivaihteen, jonka myötä se otti kauden toisen voittonsa kotiyleisön iloksi lukemin 83–76 (39–40).

- Hienoa ottaa voitto kotiyleisölle ja puolustaa kotikenttää! Olimme yhtenäisiä ja sitoutuneita ottamaan tästä voitto, 20 pistettä kotijoukkueelle viimeistellyt Kaleb Warner kommentoi.

Kotijoukkueen pisteässä oli jälleen Mikael Aalto, jonka 23 pisteestä 10 syntyi ottelun viimeisellä neljänneksellä. Pyrinnön pisteykkönen oli 22 pistettä heittänyt Topias Palmi.

Ottelutilastot >

Vilpas onnistui keskiviikkona Kobria vastaan laajalla rintamana, kun peräti seitsemän pelaajaa kirjautti vähintään yhdeksän pistettä kotijoukkueelle 89–81-päättyneessä voitossa. Salolaiset saivat penkiltä 47 pistettä, kun Amin Adamu (17), Samu Adler (14) ja Luukas Vaara (10) olivat oivalla pelipäällä.

Kobrien pisteykkönen oli 18 pistettä nakuttanut Samari Curtis.

Ottelutilastot >

 
13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

Näytä lisää vastaavia