9.10.2024 21:45 Korisliigan keskiviikkoilta tarjosi neljä kamppailua. Kaikki kierroksen ottelut päättyivät kotiyleisöiden riemuksi kotivoittoihin.

KeShawn Curry on ollut ensimmäisissä otteluissa joensuulaisten pistelinko. Kuva: Halffi Visuals
Kataja Basket oli tyly isäntä Joensuussa, kun se aiheutti hallitsevalle Suomen Mestari BC Nokialle jo kauden toisen tappion. Nokialaiset olivat alussa hienoisesti niskan päällä, mutta Kataja painoi kaasun pohjaan toisella neljänneksellä, eikä sen jälkeen enää katsonut taakseen.
- Ensimmäinen neljännes taisi olla jännitystä kotiavauksen takia. Toisella neljänneksellä peli vapautui merkittävästi. Hienoa avata kotivoitolla ja erityisen makealta tuntui juuri meidät keväällä finaaleista tiputtanut BC Nokia voittaa, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen summasi.
Lopulta Katajan voitto kirjattiin lukemin 92–74 (49–37). Joensuulaisen pistekunkkuna hääri loistavia otteita jälleen esittänyt KeShawn Curry, joka viimeisteli 25 pistettä. Hurjan donkin ottelussa esittänyt Hannes Pöllä rohmusi 22 pisteen 15 levypallon tuplatuplan.
- Saatiin hyviä runeja silloin kuin puolustuksen intensiteetti oli korkealla ja se auttaa meitä myös hyökkäyspäässä, kun pääsemme juoksemaan helpompia koreja, 14 pistettä heittänyt Sebastian Lindberg kommentoi Ruudun haastattelussa
Kauhajoella kotijoukkue jatkoi voittojen tiellä, kun se kaatoi viime kauden välieräuusinnassa Seagullsin 80–78 (38–36). Avauspuoliajalla levypallopelaamisen kanssa tuskaillut kotijoukkue pääsi toisella puoliajalla irtopalloihin paremmin käsiksi.
- Hyökkäyslevypallot oli toisella puoliajalla avain voittoon. Oli erikoinen ottelu, Seagulls pelasi vähän eri tavalla mihin on totuttu. Tosi hyvä, että pystyimme voittamaan heikollakin heittopelillä, Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies summasi.
Kotijoukkueen tehopakkauksena hääri huimaa energiaa vaihtopenkiltä tuonut Nathaniel Polard jr. (19/13), joka haki ottelussa huimat kahdeksan hyökkäyslevypalloa. Kentän korkeimman pistesaldon keräsi Seagullsin Tevon Olison, joka viimeisteli 27 pistettä.
Tampereen Pyrintö oli pitkään kiinni voitossa Uudessakaupungissa, mutta kotijoukkue Korihait löysi päätösneljänneksellä kirivaihteen, jonka myötä se otti kauden toisen voittonsa kotiyleisön iloksi lukemin 83–76 (39–40).
- Hienoa ottaa voitto kotiyleisölle ja puolustaa kotikenttää! Olimme yhtenäisiä ja sitoutuneita ottamaan tästä voitto, 20 pistettä kotijoukkueelle viimeistellyt Kaleb Warner kommentoi.
Kotijoukkueen pisteässä oli jälleen Mikael Aalto, jonka 23 pisteestä 10 syntyi ottelun viimeisellä neljänneksellä. Pyrinnön pisteykkönen oli 22 pistettä heittänyt Topias Palmi.
Vilpas onnistui keskiviikkona Kobria vastaan laajalla rintamana, kun peräti seitsemän pelaajaa kirjautti vähintään yhdeksän pistettä kotijoukkueelle 89–81-päättyneessä voitossa. Salolaiset saivat penkiltä 47 pistettä, kun Amin Adamu (17), Samu Adler (14) ja Luukas Vaara (10) olivat oivalla pelipäällä.
Kobrien pisteykkönen oli 18 pistettä nakuttanut Samari Curtis.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.