Kataja Basket Juniorit – yhden leiripäivän aikana 55 joukkuelaista ensiaputaitoisiksi

18.5.2026 14:11 Kataja Basket Juniorit osallistui Ensiapujoukkueen koulutukseen vuonna 2025 ja piti ensiapukoulutuksen joukkueen treenileirillä. Yhden leiripäivän aikana pidettiin neljä koulutusta, joilla saatiin yhteensä 55 joukkuelaista ensiaputaitoisiksi. Koulutuksen suorittajat olivat 12–17 -vuotiaita junnu-urheilijoita ja joukkueiden aikuisia.

– Halusimme kerrata seurassa ensiaputaitoja meidän oman lajin näkökulmasta. Lähdimme mukaan, koska meihin oltiin Ensiapujoukkueesta sähköpostitse yhteydessä. Olin myös nähnyt mainoksia Koripalloliiton viestinnän kautta ja me tykkäämme ottaa osaa tämänkaltaisiin juttuihin seurassa. Toiminnanjohtajana saan mielenrauhaa siitä, että tiedän pelaajien osaavan ensiapua, Kataja Basketin toiminnanjohtaja Iisakki Hukka kertoo.

Mielenrauha onkin ensiaputaitojen ja varautumisen sivutuote: kun asiat hoidetaan kuntoon, voidaan luottaa siihen, että osataan toimia, jos jotain sattuisi. Urheilussa sattuu väistämättä pieniä ja joskus suurempiakin haavereita, joten on tärkeää, että joukkuelaiset osaavat toimia. 

– Toiminnanjohtajana saan mielenrauhaa siitä, että tiedän pelaajien osaavan ensiapua.

Ensiapujoukkue tarjoaa maksutonta ensiapukoulutusta kaikkien lajien nuorille, ja koulutuksen tavoitteena on vahvistaa nuorten ikäryhmien ensiaputaitoja ja auttamisrohkeutta. Näin edistetään turvallisempaa toimintaympäristöä niin urheilussa kuin elämässä.

Oppimista itsenäisesti ja yhdessä

Koulutus koostuu itsenäisesti suoritettavasta verkkokoulutuksesta, jossa opitaan tavallisimpien urheiluvammojen ensiapua sekä hätäensiapua eli elvytystä, tukehtuvan ensiapua ja suurten verenvuotojen tyrehdyttämistä. Ensiavun lisäksi koulutuksessa opitaan tapaturmien ennaltaehkäisystä sekä terveellisten elämäntapojen merkityksestä turvalliselle ja menestyksekkäälle urheilulle.

Verkkokoulutuksen jälkeen joukkue osallistuu yhdessä Ensiapujoukkueen webinaariin, jossa opittua treenataan yhdessä kouluttajan johdolla.

– Koulutus oli oikein hyvä ja lajispesifi, siitä plussaa. Etäkoulutus arvelutti ensin hieman, mutta se toimi yllättävän hyvin. Kouluttaja oli todella hyvä, Hukka kertoo.

Ota Kataja Basketista mallia ja varaa Ensiapujoukkueen koulutus leirille!

Ota Ensiapujoukkueen ensiapukoulutus osaksi joukkueesi kesäleiriohjelmaa. Ensiapu on tärkeä elämäntaito, jonka oppiminen nuorena kantaa pitkälle.

Kesäleirillä koko joukkue on jo valmiiksi yhdessä. Hyödynnä tilaisuus ja varaa tunnin mittainen webinaarikoulutus osaksi leiriä. Yhdellä webinaarilla ja sitä ennen suoritetulla verkkokoulutuksella saat kerralla 30 joukkuelaista ensiaputaitoisiksi tulevan kauden turvaksi. Webinaari kestää tunnin ja niitä voi järjestää useamman saman päivän aikana.


Ensiapujoukkue tarjoaa maksutonta ensiapukoulutusta juniorijoukkueille ja joukkueen aikuisille. Koulutus lisää nuorten valmiutta toimia erilaisissa ensiapua vaativissa tilanteissa ja antaa tietoa tapaturmien ennaltaehkäisemisen keinoista.

Ensiapujoukkueen toteutuksesta vastaa Punainen Risti Ensiapu, koulutuspalvelut. Punainen Risti Ensiapu on osa Suomen Punaisen Ristin ja koko maan valmiuden ja varautumisen kokonaisuutta.

 
13.3.2026 14:08 Yhteistyökumppanit

Ensiapujoukkueen koulutus joustavasti ja helposti koripalloileville junnujoukkueille

Ensiapujoukkue on Punainen Risti Ensiavun koulutusmalli, jonka tavoitteena on 50 000 ensiapukoulutettua junioriurheilijaa ja joukkueen aikuista vuoden 2028 loppuun mennessä. Koulutus on seuroille maksutonta ja varaaminen käy helposti Ensiapujoukkueen verkkosivustolta. Koripalloliitto on Ensiapujoukkueen vastuullisuuskumppanina kannustamassa seuroja kouluttamaan junioriurheilijansa tärkeisiin ensiaputaitoihin.

26.1.2026 14:49 Koripalloliitto

Koripalloliiton ja K-ryhmän pitkälle sekä menestyksekkäälle yhteistyölle jatkoa

Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.

11.2.2025 08:45 Pääjuttu

Joukkuepelit esittävät merkittäviä muutoksia lasten urheiluun: ”Lasten urheilu on lasten leikkiä, ei aikuisten peliä”

Joukkuepelit ovat julkaisseet yhteisen näkemyksen lapsuusvaiheen urheilusta joukkuepeleissä. Lasten harjoitus- ja kilpailutoimintaan esitetään merkittäviä muutoksia. Näkemyksen ytimessä ovat kehitysehdotukset harjoitus- ja pelitapahtumiin sekä yksilön huomioiva valmennus.

25.2.2026 12:15 Yhteistyökumppanit

Jokaisella on oikeus joukkueeseen – sosiaalialalla toimiva Humana ryhtyy tukemaan kehitysvammaisille suunnattua Unified-koripalloa

Koripalloliiton ja Humanan yhteistyö vahvistaa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta suomalaisessa koripallossa – ja alentaa konkreettisesti pelaajien kustannuksia.

27.12.2025 16:07 Valmentajat

Koutsi, sinä voit synnyttää koriskipinän!

Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!

19.12.2025 11:19 Strategia

Strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen – kuusi kehitysohjelmaa pyörähti käyntiin

Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.

24.10.2025 14:34 Vastuullisuus

Ensiaputaidot ovat joukkuetaitoja – Susijengin Andre Gustavson kannustaa junnut oppimaan ensiapua

Andre Gustavson on 26-vuotias koripalloilija ja Ensiapujoukkueen pelaajakeulakuva. Andre lähti mukaan pelaajakeulakuvaksi hyvän asian takia ja hän allekirjoittaa ensiapukoulutuksen perusajatuksen: harjoittelemalla ja varautumalla pystyy toimimaan paremmin.

21.10.2025 15:34 Koripalloliitto

Rohkaisijat-hanke jatkuu – pyydä henkilökohtainen rohkaisuviesti lapsellesi Susijengin tai Susiladiesin pelaajalta!

Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.

7.8.2025 16:12 Pirkka Street Basket

Elo-syyskuu on Pirkka Street Basket -kiertueen ja vuoden hauskimpien koulupäivien aikaa

Tuhannet alakoululaiset pääsevät tänäkin syksynä viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue kattaa yhteensä 23 paikkakuntaa ympäri Suomen.

18.6.2025 15:17 Vastuullisuus

Nuorten pelaajien rekrytoinnin eettinen toimintamalli ohjaa vastuulliseen toimintaan

Koripalloliitto kannustaa kaikkia toimijoita vastuulliseen, eettiseen ja muita lajin parissa toimivia seuroja kunnioittavaan toimintaan niin pelaajasiirtoihin kuin muuhunkin toimintaan liittyvissä asioissa.

Näytä lisää vastaavia