Kataja haki pisteet Forssasta

25.1.2010 Joensuun Kataja kasvatti Forssassa Korisliigan ainoassa maanantain pelissä eroa sarjataulukon peräpäähän haettuaan ensimmäisen vierasvoittonsa puoleentoista kuukauteen. Kataja kukisti FoKoPon pistein 96-74 (45-44).

Petri Virtanen oli vauhdissa, kun Kataja voitti maanantain tv-ottelussa Forssan Koripojat. Kuva: Francois Perthuis.

Peli pysyi tasaisena puoliväliin asti, mutta ratkesi kolmannella jaksolla. Kataja jatkoi hyvää heittopeliään, kun taas FoKoPon vahva hyökkäysvire herpaantui. Kataja voitti kolmannen jakson 29-14 ja kasvatti johtonsa suurimmillaan 18 pisteeseen. FoKoPolta ei löytynyt viimeiselle jaksolle enää kirivaihdetta ja Kataja palloili lopulta helpon voiton.

- Ensimmäisellä puoliskolla puolustuksemme ei toiminut ja FoKoPo pääsi juoksemaan helppoja koreja. Toisella puoliskolla saimme puolustukseen aggressiivisuutta ja tiukkuutta, johon FoKoPo pysähtyi, selvitti Katajan valmentaja Pekka Salminen.

Kataja heitti hyvällä tarkkuudella kaikkiaan 14 kolmen pisteen koria, joista Petri Virtanen nakkasi puolet ja kuusi jo taukoon mennessä. Virtanen keräsi kaikkiaan 25 pistettä ja Jeb Ivey 18.

FoKoPosta parhaaksi pistemieheksi pääsi Jarno Nissinen 18 pisteellä. Alex Barnett heitti 17 pistettä ja Durell Vinson keräsi 14 pisteen lisäksi 15 levypalloa.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

Näytä lisää vastaavia