Kataja ja KTP aloittavat Euroopan valloituksensa kotiotteluilla

4.8.2015 11:00 Viime kauden hallitseva Suomen mestari Kataja Basket ja Korisliiga-mitalisti KTP-Basket aloittavat urakkansa lokakuussa Euroopan kentillä FIBA Europe Cupin merkeissä, joka on kansainvälisen koripalloliiton uudistunut seurajoukkuekilpailu. Kilpailun lohkoarvonnat suoritettiin tiistaina Saksan Freisingissa.

Teemu Rannikko johtaa Katajan Rilski Sportistin kimppuun Europe Cupin avausottelussa Joensuussa 28.10.

"Ponttis" Mirolybovin luotsaama KTP saa sarja-avauksessa kotiluolassaan vastaansa Rosa Radomin. Kuvat: Vesa Kuukka, Francois Perthuis.

FIBA Europe Cup koostuu 56 eurooppalaisesta seurajoukkueesta, joiden joukossa on mm. 17 eri maan mestaria sekä 13 hopeajoukkuetta.

Sarjan joukkueet muodostavat 14 neljän joukkueen lohkoa. Jokaisen lohkon kaksi parasta ja lohkojen neljä parasta kolmosta jatkavat alkulohkon jälkeen 32 joukkueen jatkosarjaan.

Joensuulainen Kataja kohtaa avausottelussa kotiluolassaan 28.10. bulgarialaisen Rilski Sportistin. Lohkon muut joukkueet ovat Valko-Venäjän mestari Tsmoki-Minsk ja Slovakian mestari MBK Rieker COM-therm Komarno.

- Meidän lohkossamme ei kaikki joukkueet ole välttämättä niin tunnettuja, mutta kovista korismaista ja esimerkiksi Tsmoki-Minsk tulee olemaan varmasti kova vastus, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala pohti.

- Jatkomahdollisuudet ovat mielestäni hyvät ja voittamaan lähdemme jokaista ottelua.

KTP-Basket avaa puolestaan urakkansa 28.10. kotiottelulla puolalaista Rosa Radomia vastaan. J-lohkon muut vastukset ovat Turkista (Turk Telekom) sekä Makedoniasta (KK Kumanovo 2009).

KTP:n tulevista vastustajista Turk Telekom sijoittui kovatasoisessa Turkin liigassa viime kaudella seitsemänneksi, Rosa Radom eteni Puolan pääsarjassa välieriin asti ja KK Kumanovo 2009 sijoittui oman maansa sarjassa hopealle.

- Päällimmäiset tunnelmat ovat erinomaiset. Vastassa kovia joukkueita, joita lähdemme tietysti voittamaan. Marginaalit ovat pienet, joten mielenkiintoinen syksy tulossa, kotkalaisten luotsi Anton Mirolybov summasi.

Katajan ottelut FIBA Europe Cupin alkulohkossa

28.10.2015

Kataja Basket

-

Rilski Sportist

18.30

03.11.2015

Rieker-Com-Therm

-

Kataja Basket

18.00

11.11.2015

Tsmoki-Minsk

-

Kataja Basket

19.00

17.11.2015

Rilski Sportist

-

Kataja Basket

18.15

25.11.2015

Kataja Basket

-

Rieker-Com-Therm

18.30

02.12.2015

Kataja Basket

-

Tsmoki-Minsk

18.30

KTP:n ottelut FIBA Europe Cupin alkulohkossa

28.10.2015

KTP

-

Rosa Radom

18.30

04.11.2015

Kumanovo

-

KTP

20.30

11.11.2015

Turk Telekom

-

KTP

20.30

18.11.2015

Rosa Radom

-

KTP

18.30

25.11.2015

KTP

-

Kumanovo

18.30

02.12.2015

KTP

-

Turk Telekom

18.30

Lisätiedot: FIBA:n tiedote
 
12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

Näytä lisää vastaavia