Kataja ja Lahti avausvoittoihin

29.9.2011 Joensuun Kataja ja Namika Lahti saalistivat alkaneen Korisliiga-kauden ensimmäiset voittonsa torstain kotiotteluissaan. Kataja kukisti Lappeenrannan NMKY:n lukemin 99–87 (51–46) ja Namika Lahti päihitti Kouvot 88–67 (46–33).

Antti Kanervo kairasi seitsemän kolmosta LrNMKY:n verkkoon. Kuva: Francois Perthuis.

Liigan suosikkeihin arvioitu Kataja sai LrNMKY:sta odotettua tiukemman vastuksen. LrNMKY johti suurimman osan avausneljänneksestä ja pääsi edelle vielä hieman ennen taukoa 41-43-tilanteessa. LrNMKY:n pelinrakentaja DeAndre Haynesin ajauduttua virhevaikeuksiin Kataja piti peliä hallussaan noin kymmenen pisteen erolla.

- Pelistä kyllä näkyi, että tämä oli meiltä ensimmäinen matsi tällä kokoonpanolla johtuen maajoukkuekiireistä ja ulkomaalaispelaajan vaihdosta. Hienoja väläyksiä nähtiin, mutta vielä aika harvoin, kommentoi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

Katajan tehokkain oli kymmenestä kolmosyrityksestään seitsemän säkittänyt Antti Kanervo, joka takoi yhteensä 25 pistettä. Sami Lehtoranta, Jared Newson ja B.A. Walker päätyivät 15 pisteeseen miestä kohden.

Lappeenrannasta amerikkalaiset DeAndre Haynes ja Tyler Tiedeman tekivät 23 pistettä mieheen.

Lahti päihitti Kouvot

Torstain toisessa ottelussa Namika Lahti aloitti kauden voitokkaasti kukistamalla kotipelissään Kouvolan Kouvot 88–67 (46–33).

Hyvin heittänyt kotijoukkue hallitsi peliä alusta loppuun eikä vaisulle vierailijalle jäänyt yllätysmahdollisuutta.

– Peli oli näpeissämme koko ajan. Pelasimme hyvää joukkuepuolustusta ja teimme hyviä heitonvalintoja, tiivisti voiton avaimet lahtelaisvalmentaja Kimmo Kujansivu.

Namikan tehomiehinä kunnostautuivat amerikkalaiset Ryan Brooks ja Steven Wright. Antoine Jordan upotti Kouvoille 12 pistettä ja Atte Perttu 11.

(STT)

Asiat

 
13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

9.4.2026 12:38 Korisliiga

Pieti Poikola on Korihaiden uusi päävalmentaja ensi kaudesta lähtien

Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

Näytä lisää vastaavia