8.11.2006 Joensuun Kataja vahvisti sarjajohtoaan Korisliigassa ottamalla keskiviikkokierroksella 86-79 (43-28) -kotivoiton Lappeenrannan NMKY:stä. Kataja on kivunnut sarjakärkeen voittamalla kahdeksasta viime pelistään seitsemän.
Tasainen peli eteni alusta asti Katajan komennossa, vaikka LrNMKY sai kahdella viimeisellä neljänneksellä kavennetuksi pariinkymmeneen pisteeseen venynyttä kotijohtoa.
Sami Lehtoranta rakensi Katajan voittoa 25:llä ja Petri Virtanen 22 pisteellä. Luke Lloyd kahmi Katajalle levypalloherruuden 16 irtopallolla. Steve Smith ja Michael Cuffee heittivät LrNMKY:lle 19 pistettä mieheen.
Kymenlaakson koripalloherruus kallistui tällä kertaa Kotkaan, kun KTP otti hurjalla kirillä 88-84 (32-48) -kotivoiton Kouvolan Kouvoista.
Seitsemästä viime pelistään kuusi voittanut KTP nousi sarjan kakkoseksi, kun se tuotti hyvän alkukauden jälkeen taantuneelle Kouvoille nyt jo neljännen peräkkäisen tappion.
KTP onnistui hurjassa takaa-ajossaan, kun se tavoitti Kouvojen kolmannella jaksolla jo 23 pisteen suuruiseksi kasvaneen johdon. Kouvot johti vielä viimeisen minuutin alkaessakin, muta Michael Poundsin kolmonen käänsi voiton KTP:lle.
Jerald Fields heitti voittajille 23 pistettä ja Jan-Michael Thomas 19. Chris Sandy oli Kouvojen tehokkain 26 pisteellä, mutta sortui liian usein pallonmenetyksiin.
ToPo haki keskiviikkokierroksen suurimman voiton Lahdesta, kun Namika Lahti kukistui murskalukemin 56-94 (40-44). Kotijoukkue johti peliä puolivälin vaiheille, mutta kaksi viimeistä kymmenminuuttista olivat ToPon näytöstä lukemin 50-16.
- Kyllä koris voi olla hienoa ja helppoa, kun kaikki pelaavat joukkueelle. Tänään eivät yksilöt loistaneet vaan koko joukkue, iloitsi ToPo-luotsi Pekka Salminen.
Logi Gunnarsson heitti ToPolle 25 pistettä, Alex Wesby 16 ja William Coley 15. Heikosti kotikoreihin osuneesta Namikasta Sidney Holmes pääsi tehokkaimmaksi vaatimattomalla 13 pisteen saldolla.
Pelin alku myöhästyi parikymmentä minuuttia, kun korirengas jäi alkuverryttelyssä donkin seurauksena Namika Lahden Vesa Mäkäläisen käteen.
Myös Honka paranteli tasaisessa keskikastissa asemiaan 87-79 (44-43) -kotivoitolla Team Componentasta.
Honka tavoitti numerollisesti tasaisessa pelissä Componentan johdon toisella neljänneksellä eikä päästänyt vieraita enää sen jälkeen edelle.
- Olimme koko ajan Honkaa pari askelta jäljessä, vaikka numerot saattoivatkin kertoa toista. Hongalla oli selkeästi enemmän vaihtoehtoja käytettävissään kuin meillä. Jouduin samalla polttamaan Chris Davisin ja Roope Suonion puhki, myönsi Componentan valmentaja Timo Hakamaa.
Monte Cummings erottui jälleen Hongan tehomieheksi 26 pisteellä. Jukka Matinen heitti 22 ja Matt Williams 17 pistettä. Karkkilan ykkönen oli Chris Davis 31 pisteellä. Roope Suonio pussitti 19 pinnaa.
Porvoon Tarmo yllätti nousujohteisesti viime aikoina pelanneen Korihait Uudessakaupungissa selvällä 79-100 (38-56) -voitolla.
Voittajien paras korintekijä oli Ryan McDade 22 pisteellään, kun Korihaiden tehomiehistä Akeem Scott keräsi 30 ja John DeGroat 21 pistettä. McDaden ohella neljä muutakin porvoolaista ylsi kaksinumeroisiin pistelukemiin.
Tampereen Pyrintö katkaisi peräti kymmenen pelin mittaisen tappioputkensa vieläpä vierasvoitolla, kun Vantaan Pussihukat kukistui 94-101 (51-48). Tulos syvensi PuHun tappiokierrettä seitsemän pelin mittaiseksi.
PuHu voitti ensimmäisen neljänneksen 12 pisteellä, mutta sen jälkeen Pyrintö otti ohjat haltuunsa.
Miles Daniels pussitti Pyrinnölle 30 pistettä ja James Wright 23. Pyrinnön uusi yhdysvaltalaispeluri Marvin Black aloitti 15 pisteen teholla. Vaisun PuHun parhaita olivat Elias Kajander 18 pisteellä sekä Bilal Salaam ja Marwan Gaines 16 pisteillä.
(STT – Koris.net)
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.