Kataja joulutauolle kotivoitto taskussa

22.12.2017 Joensuun Kataja ja Tampereen Pyrintö tarjoilivat koripalloyleisölle viimeisen liigakamppailun ennen joulupöytien ääreen siirtymistä. Joensuun LähiTapiola Areenassa pelatussa ottelussa vierasjoukkue oli puoliaikaan asti niskan päällä, mutta Kataja venyi lopulta 92-79 (42-46) –kotivoittoon.

Jarekious Bradley teki komean paluun Katajan paitaan, joensuulaisryhmän voittaessa Pyrinnön Korisliigan viimeisessä kamppailussa ennen joulutaukoa. Kuva: Ville Vuorinen

Joensuun Kataja korjasi talteen arvokkaan kotivoiton Korisliigan viimeisestä välienselvittelystä ennen joulutaukoa. Tampereen Pyrintöä isännöinyt Kataja lähti kamppailun toiselle puoliajalle takamatkalta, mutta suoritti väkevän ryhtiliikkeen ja piti sarjapisteet Joensuussa 92-79 (42-46) –kotivoitolla.

Ottelun käännekohdaksi muodostui kolmannen ja neljännen jakson taitekohta. Katajan puolustuspeli loksahti toden teolla raiteilleen ja isännät nykäisivät kuuden peliminuutin jakson nimiinsä numeroin 16-4, karaten ratkaisevaan 13 pisteen johtoon.

- Matkustuksen rasitus näkyi ottelun ensimmäisellä puoliajalla, emme olleet niin teräviä kuin olisi pitänyt olla. Joukkue paransi todella hienosti toiselle puoliajalle, eikä minun tarvinnut juuri sanoa mitään. Siitä nostan hattua koko ryhmälle. Nyt meillä on kolme lyhyttä päivää aikaa vain levätä ja pitää ajatukset poissa koripallosta, Kataja-luotsi Greg Gibson pyöritteli.

Ilari Seppälä rytmitti Katajan hyökkäystä mestarillisesti 10 pisteen ja 11 syötön tupla-tuplalla, Wesley Saundersin väläytellessä jälleen monipuolisuuttaan 19 pisteellä, 9 levypallolla ja 3 koriin johtaneella syötöllä. Paluun Kataja-paitaan tehnyt Jarekious Bradley oli vahva debyytissään, kirjauttaen 16 pistettä, 7 levypalloa ja 2 koriin johtanutta syöttöä.

Pyrinnön riveistä kovinta jälkeä teki tupla-tuplan kirjauttanut Brian Asbury (13/10/4 riistoa) ja 18 pistettä nakuttanut Topias Palmi.

Ottelutilastot: Kataja - Pyrintö
 
14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

Näytä lisää vastaavia