3.12.2013 23:05 Kataja Basket piteli veistä Ranskan liigaa pelaavan Cholet’n kaulalla EuroChallengen neljännellä alkulohkokierroksella tiistai-iltana ja jyräsi päätösjaksolla suomalaispelaajiensa ratkaisuilla parhaimmillaan neljän pisteen johtoon. Sensaatiovoitto jäi kuitenkin harmillisesti kahden pisteen päähän, kun kovien yksilöidensä kannattelema Cholet puolusti kotikenttäänsä 70–69 (30–32)-voitollaan.

Kataja taisteli voitosta Cholet'ssa vetureinaan Petri Virtanen..

..ja Sami Lehtoranta. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Ottelun alku näytti joensuulaisittain huolestuttavalta, kun Korisliigan marraskuun pelaaja Mike Morrison ajautui nopeasti virhevaikeuksiin ja Cholet onnistui eliminoimaan Katajan ykkösvitjan hyökkäyspäässä. Ärhäkkä joukkuepuolustus sekä Juho Nenosen ja Petri Virtasen ratkaisut saattelivat joensuulaiset kuitenkin tauolle kahden pisteen johdossa.
Peli jatkui tasaisena läpi kolmannen jakson, ja päätösjaksolla peli eteni joensuulaiskomennossa. Sami Lehtoranta ja Juho Lehtoranta johdattivat perättäiskoreillaan Katajan parhaimmillaan 57–61-johtoon, ja Cholet’n kirittyä ohi nostatti Antti Kanervo aaltoja vierasjoukkueen penkillä onnistuneella kolmosellaan palauttaen vieraat 63–65-johtoasemaan.
Kataja lähti neljännen jakson viimeiselle minuutille 67–69-johdossa, mutta Cholet’n kokeneen Lamayn Wilsonin kolmonen pakotti joensuulaiset aikalisälle 37 sekuntia ennen loppua. Katajalle jäi kaksi mahdollisuutta yrittää voittokoria, mutta yritykset jäivät tuloksettomiksi.
Joensuulaisjoukkueen suomalaiset Petri Virtanen (13/2), Sami Lehtoranta (10/11) ja Juho Lehtoranta (11/3) olivat Cholet’ia vastaan hyvässä vedossa. Amerikkalaisosastosta Brian Greene (12/7) ylsi joukkueen parhaimpaan.
Ville Tuomisen valmentama Bakken Bears oli hilkun päässä EuroChallenge-kautensa kolmannesta voitosta tiistai-iltana Aarhusissa, mutta hollantilainen ZZ Leiden hallitsi hermopelin ratkaisevalla neljännellä jaksolla.
Bears johti jakson alussa turvallisesti lukemissa 66–59, jonka jälkeen Leiden aloitti rynnistyksensä ja siirtyi päätösminuutin alkaessa jo 73–79-johtoon. Kotijoukkue kiskoutui vielä Nicolai Iversenin ja Chris Christofferssenin koreilla pisteen päähän, mutta aika kävi vierasjoukkueen hyväksi ja pisteet merkittiin Leidenille 79–81 (37–34).
EuroChallengen G-lohkossa on nyt pelattu neljä kierrosta. Cholet jatkaa kärjessä kolmella voitollaan, Cholet ja Kataja jatkavat toisen sijan kahdella voitollaan ja ZZ Leiden pysyy jumbona yhdellä voitolla.
Tasapisteissä olevat Kataja ja Bakken Bears kohtaavat ensi viikolla Joensuussa.
Kataja: Petri Virtanen 13/2, Brian Greene 12/7, Juho Lehtoranta 11/3, Sami Lehtoranta 10/11, Teemu Rannikko 6/1/5 syöttöä, Mike Morrison 5/9, Juho Nenonen 5/2, Renaldo Major 4/0, Antti Kanervo 3/0, Kalle Naapi.
Cholet: John Cox 16/4/3 syöttöä, Terrell Stoglin 15/5/4 syöttöä, Rudy Jomby 11/8/3 syöttöä.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.
Vuoden ensimmäisellä viikolla naisten I divisioona ja miesten I divisioona B olivat vielä joulutauolla, mutta miesten I divisioona A:ssa pelattiin jo kolme ottelua. Raholan Pyrkivä otti tärkeän voiton Torpan Pojista ja vei näin ollen tiukasti molemmat joukkueiden kohtaamisista runkosarjassa.
Miesten I divisioona B:ssa kevätkausi käynnistyy varsin mielenkiintoisista asetelmista. Kärkikaksikko on karannut hieman, mutta taistelu kotiedusta, playoff-paikoista ja putoajan välttelystä käy keväällä kiivaana. BC Nokia vahvistui joulutauon aikana merkittävästi. Pystyykö se haastamaan jopa kärkikaksikon keväällä?
Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.
Uudistunut naisten I divisioona on lunastamassa lupauksensa jo ensimmäisellä kaudellaan: uusi sarjajärjestelmä on tiivistänyt kilpailua, lisännyt merkityksellisiä otteluita ja synnyttänyt kuumia kamppailuja niin kärjessä, keskikastissa kuin putoamisviivan tuntumassakin. Ennakkosuosikit pitävät pintansa, mutta yllättäjät hengittävät niskaan – ja keväästä on tulossa poikkeuksellisen mielenkiintoinen.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.