Kataja palkitsi pitkän rupeamansa päättävän Heinosen pronssilla

20.4.2007 Joensuun Kataja tarjoili SM-pronssimitalin läksiäislahjaksi pitkäaikaiselle päävalmentajalleen Timo Heinoselle, jonka yhdeksän vuotta kestänyt rupeama tuli perjantaina päätökseen. Lahjan paketoivat Anssi Kinnaslampi ja Petri Virtanen, jotka ratkaisivat perjantain toisen pronssipelin Katajalle. Joensuu vei toisen pronssiottelun nimiinsä lukemin 87-74 ja ottelusarjan yhteistuloksella 168-154.

Jo viime syksynä Kataja-pestistä luopumisesta ilmoittanut Timo Heinonen valmensi Katajaa peräti yhdeksän peräkkäistä kautta. Hän oli nostamassa Joensuuta liigakartalle keväällä 2001. Tuore mitali oli Katajalle sen viides kuuden liigakauden aikana, jonka lisäksi Heinonen luotsasi seuran Suomen cupin voittoon vuonna 2002. Perjantainen ottelu oli 42-vuotiaalle Heinoselle osuvasti 400. virallinen peli Katajan penkin päässä. 

- On se pronssi voitettu mitali kuitenkin. Pitää sanoa, että jokaisen pronssimitalin jälkeen on tuntunut paremmalta kuin yhdenkään hopean jälkeen, kertoi Timo Heinonen.  

- Välierien paineessa homma oli aika totista ja lähdimme hakemaan pronssia positiivisuuden kautta. Päätin henkilökohtaisestikin, että yhdeksän vuotta kun tällä pallilla on ollut, etten halua lähteä oviin potkien, jatkoi Heinonen.

Eikä tarvinnutkaan. Heinonen poistui taka-alalle taskussaan jälleen yksi mitali ja hymy huulilla yhdeksän Kataja-vuoden jälkeen.

- Hyvillä, mutta tietenkin haikeilla mielin lähden. Täytyy myöntää, että kyllä se ison miehen silmäkulmakin kostuu. Yhdeksän vuotta on pitkä rupeama ja Katajalla on mennyt hyvin. Olen tietenkin pahoillani, etten pystynyt Joensuulle kultaa tuomaan. Olemme kuitenkin vuosi toisensa jälkeen pystyneet pelaamaan aivan Suomen huipputasolla. Jos mitään ei yritä, ei mitään voi saavuttaa. Ja kun yrittää, niin joskus voi sattua näpeille. Paljon saavutettiin, mutta ainakin minulle jäi nälkää tulevaisuutta ajatellen.

Oman lähitulevaisuuden suhteen Heinonen on tehnyt ratkaisunsa. Hän on sitten viime syksyn ollut erilaisten spekulaatioiden kohteena ja nyt kauden päätyttyä Heinonen haluaa pistää niille ”stopin”.

- Tein jo jokin aika sitten ratkaisun, etten valmenna missään ensi vuonna. Keskityn Joensuun urheiluakatemian valmennuskoordinaattorin hommiin. Siellä on haastava projekti tulossa ja olen luvannut sen hoitaa. Valmentamista en kuitenkaan ole kokonaan jättämässä, vaan jo kesällä ajattelin muutamalle valmennusklinikalle osallistua, Heinonen paljasti.

Kinnaslampi sytytti Kataja-kirin

KTP Basket oli perjantaina pitkään mitalinsyrjässä kiinni, mutta romahti viimeisen kuuden minuutin aikana. Kataja nousi viiden pisteen tappioasemasta (65-70) voittoon viemällä viimeiset kuusi minuuttia 22-4.

Loppukirin käynnisti Anssi Kinnaslampi kahdella onnistuneella kolmosellaan. Kinnaslampi teki illan 15 pisteestään kahdeksan loppukirin aikana. Lopullisesti KTP:n mitalihaaveet ryttäsi Petri Virtanen, joka kolmosellaan ja pian saamillaan vapaaheitoilla siirsi Katajan tavoittamattomaan 83-74-johtoon, kun pelikellossa oli vajaa minuutti jäljellä.

Toinen pronssiottelu noudatti Katajan aiemmista pudotuspeliotteluista tuttua kaavaa. Kataja jäi jälkeen vastustajastaan alussa, nousi rinnalle ja ohi, jäi taas jälkeen. Tällä erää joensuulaisten loppukiri oli tarpeeksi väkevä.

Parhaimmillaan KTP:n johto oli 13 pistettä tilanteissa 12-25 ja 24-37.

Ottelussa nähtiin hurja määrä kaukoheittoja, kun kumpikin joukkue päästeli menemään kolmosviivan takaa. Yhteensä Kataja ja KTP lähetti ilmoille 63 kolmosyritystä, kaksi enemmän kuin kahden pisteen heittoja. ”Kolmoskisa” päättyi lähes tasoihin, kun Kataja sai heittoyrityksillään 13 ja KTP 12 onnistumista.

Katajan maajoukkuemies Petri Virtanen oli kentän tehokkain. Hän viimeisteli 23 pistettä ja jakeli viisi koriin johtanutta syöttöä. Marc Axton pussitti 19 ja Kinnaslampi siis 15 pistettä.

KTP:n pirtein ilmestys oli sormivaivansa vuoksi vähille minuuteille jääneen Jerald Fieldsin sijaisena kentällä kirmannut KTP-kasvatti Milos Dobras. Aloitukseen nostettu Dobras teki ottelun 11 pistettään ensimmäisellä puoliajalla. Andre Foreman heitti 14 ja virhetilinsä viisi minuuttia ennen täyttä aikaa täyteen saanut Toni Ilmonen 12 pistettä.

Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa http://www.basket.fi/.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

Näytä lisää vastaavia