Kataja tasoitti välieräsarjan Karhua vastaan

2.5.2015 Joensuulainen Kataja Basket kuittasi keskiviikkoisen kotitappionsa Kauhajoen Karhua vastaan haettuaan lauantaina Kauhajoelta voiton 82-73 (46-33). Katajan laadukas hyökkäyspelaaminen siivitti joensuulaiset jo varhain kaksinumeroiseen johtoon, jota vieraat eivät luovuttaneet Karhun päästessä parhaimmillaan kolmen pisteen päähän. Välieräsarja on nyt tasan 1-1.

Teemu Rannikko tasoittivat vierasvoiton myötä välieräsarjan Karhua vastaan.

Karhun parhaimmistoon kuului tupla-tuplan kerännyt Devonne Giles.

Petri Virtasen heittokäsi käy tuttuun tapaan kuumempana kevättä kohti. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Erkki Hautaviita.


Ensimmäisessä ottelussa hyökkäyksensä kanssa tuskaillut Kataja aloitti terävästi ja kokosi kymmenen pisteen johdon avausneljänneksen loppuun mennessä. Toinen neljännes eteni samoissa merkeissä, kun Teemu Rannikon masinoima pick-and-roll-pelaaminen nostatti Katajan jo 20 pisteen johtoon.

Puoliajan jälkeen Karhu nosti tasoaan, kun yli tuhatpäinen kauhajokilaiskatsomo kannusti omiaan railakkaasti: kolmannella neljänneksellä kotijoukkue onnistui puolittamaan eron kymmeneen pisteeseen.

Päätösneljänneksellä Karhun kiri kaksi minuuttia ennen loppua kolmen pisteen päähän kahdesti, mutta Ken Horton ja Robert Arnold varmistivat, että kotijoukkue ei sen lähemmäksi enää päässyt.

Horton (24/10/3 syöttöä/4 riistoa) ja Arnold (21/7) kantoivat suurimman osan Katajan pistetaakasta yhdessä viisi kolmosta upottaneen Petri Virtasen (19/1) kanssa. Rannikon saldo oli 5 pistettä ja 9 syöttöä.

Karun parhaimmistoon kuuluivat isot miehet Gregory Mangano (16/15) ja Devonne Giles (20/13). Bojan Sarcevic heitti 15 pistettä, haki 5 levypalloa ja jakoi 3 syöttöä tiukasta vartinoinnista huolimatta.


Salminen: ”Lopetimme passiivisuuden”


Kun vielä keskiviikkona Katajaa vaivasi itseluottamuksen puute ja pelin kaoottisuus, niin joensuulaiset olivat keränneet päänsä välieräsarjan toiseen otteluun.

- Olimme tänään valmiita pelaamaan ja minulla oli sellainen hyvä kutina, että hommat natsaa. Lopetimme passiivisuuden, emmekä peruutelleet, päävalmentaja Pekka Salminen aloitti.

- Korostimme Bojanin (Sarcevic) roolia Karhun pelaamisessa, kun valmistauduimme peliin. Arnold ja Horton olivat virhevaikeuksissa, joka auttoi Karhua pääsemään mukaan peliin.

Konkari Petri Virtasen esitys oli avainasemassa Katajan voitossa ja ”Pistooli” keräsi myös Salmisen kehut.

- Virtasen Petri oli huikeassa heitossa, eikä häntä kannata jättää vapaaksi. Kukaan ei kuitenkaan ole voittanut mitään, sillä sarja on tilanteessa 1-1.


Toiviainen: "Pystymme varmasti parempaan"


Karhun päävalmentaja Sami Toiviainen taas nosti hattua Katajan tasonnostolle verrattuna ottelusarjan ensimmäiseen peliin.

- Kataja oli tänään paljon parempi kuin ensimmäisessä pelissä. Kataja nosti intensiteettiä myös hyökkäyspäässä, ja jäimme alussa ihmettelemään. Sanoin pelaajille heti ensimmäisen pelin jälkeen, että tällainen fyysisyys sekä tempo ei varmasti jatku toisessa pelissä ja niin kävi.

- Teimme paljon pikkuvirheitä, jotka maksavat pelin voiton, kuten tänään. Muutimme pelin aikana pieniä juttuja, jotka sitten auttoivatkin. Menetyksiä tuli ensimmäiselle jaksolle 10 kappaletta ja tuolla vaparimäärällä pitäisi saada hieman etua, mutta heitimme 11 ohi. Pystymme varmasti parempaan.

- Nyt puretaan tämä peli, alamme valmistautua seuraavaan ja haetaan maanantaina voitto Joensuusta.

Välieräsarjan kolmas ottelu pelataan maanantaina 4.5. Mehtimäen Jäähallissa.

 

 
2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

Näytä lisää vastaavia