7.12.2016 Joensuulainen Kataja Basket jatkoi tiistaina Mestarien liigaa kovalla vierasvoitolla israelilaisesta Maccabi Rand Mediasta. Voitto oli suomalaiselle koripallon seurajoukkueelle kautta aikain ensimmäinen Israelissa.
Rion Brown oli 40 pisteellään yksi tärkeimmistä pelaajista tiistain voitokkaassa ottelussa Israelissa.
Katajan päävalmentaja Greg Gibsonilla on ollut syytä hymyyn viimeviikkoisten Mestarien liigan otteluiden jälkeen.
Teemu Rannikko on saanut johtajuudestaan kiitosta Greg Gibsonilta otteluiden jälkeen. Kuvat: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka
Israelin hallitseva mestari Maccabi Rand Media taipui lopulta joensuulaisten käsittelyssä 69-88. Voitto oli Katajalle neljäs Mestarien liigan kahdeksassa ottelussa.
Suomi ja Israel ovat tiistain jälkeen kohdanneet koripallon europeleissä yhteensä 16 kertaa. Voitot jakautuvat Israelin eduksi 13-3 ja maan joukkueet ovat vieneet Israelissa pelatuista kahdeksasta ottelusta seitsemän.
Kataja aiheutti myös vajaa viikko sitten jättiyllätyksen, kun se voitti Turkissa maan toissa kauden ykkösen, viime kaudella Euroliigaa pelanneen Pinar Karsiyakan. Turkkilaisjoukkueen sensaatiomainen kotitappio Katajalle ei ole suomalaisnäkökulmasta ihan mikä tahansa tapaus.
Kyseessä on kautta aikain vasta toinen kerta, kun joku niin sanottujen suurten palloilulajien suomalaisseurajoukkue käy hakemassa voiton Turkista.
Jalkapallossa maat ovat kohdanneet eurosarjoissa Turkissa kuudesti, eikä suomalaisjoukkue ole voittanut kertaakaan. Vuorollaan yrittämässä ovat käyneet Mikkelin Palloilijat (Cup-voittajien Cup 1972), Lahden Kuusysi (Cup-voittajien Cup 1983), Turun Palloseura (Cup-voittajien Cup 1993), HJK Helsinki (kahdesti: Cup-voittajien Cup 1995 ja Eurooppa-liiga 2011) sekä Kuopion Palloseura (Eurooppa-liiga 2013).
Lentopalloliitosta saadun tiedon mukaan suomalaisjoukkue on pelannut Turkissa tähän mennessä 10 europeliä ilman voittoa.
Ainoat vierasvoitot on nähty koripallossa, ja molemmista vastaa Kataja Basket. Kohtaamisia on ollut kaikkiaan seitsemän, järjestyksessä seuraavasti:
Türk Telekom – Torpan Pojat 96-89 (FIBA EuroCup 1997)
Tofas SK – Torpan Pojat 84-73 (FIBA EuroCup 1998)
Aliaga Petkim – Kataja Basket 64-77 (FIBA EuroChallenge 2013)
Pinar Karsiyaka – Kataja Basket 89-70 (FIBA EuroChallenge 2013)
Besiktas – Bisons Loimaa 83-74 (Eurocup 2014)
Türk Telekom – KTP-Basket 108-66 (FIBA Europe Cup 2016)
Pinar Karsiyaka – Kataja Basket 66-84 (FIBA Champions League 2017)
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.