13.10.2008 Joensuun Kataja jatkaa Korisliigan toisena tappiottomana joukkueena Namika Lahden kanssa. Kataja otti maanantain ainoassa liigapelissä huikean 88-85 (47-42) -kotivoiton ToPosta pelattuaan suurimman ottelusta vain kuudella miehellä.
Kataja joutui peliin vain seitsemän miehen kokoonpanolla, kun sairaslistalla olivat runkopelaajista maajoukkuemiehet Petri Virtanen lonkkavamman ja Sami Lehtoranta keuhkoputken tulehduksen vuoksi. Lisäksi Anssi Kinnaslampi toipuu vielä kesän polvileikkauksesta. Kun Kataja lisäksi menetti toisella neljänneksellä nilkkansa loukanneen Quinell Brownin, se joutui kamppailemaan suurimman osan pelistä vain yhdellä vaihtopelaajalla.
Kataja kuitenkin kamppaili. Se piti johtoa kolme jaksoa ja käänsi ToPon viimeisen jakson alun johdonkin uudelleen edukseen. ToPo ei lopulta pystynyt hyödyntämään vastustajan vajaalukuisuutta tasaisessa, mutta heikkotasoisessa pelissä.
- Tämä oli meiltä hieno esitys ja joukkuevoitto. Taisteluilmeemme oli hyvä, tiivisti Katajan valmentaja Ray Ailus, jonka murheita lisäsi Brownin loukkaantuminen.
Katajalla on jo keskiviikkona edessä Suomen cupin ottelu Lappeenrannan NMKY:tä vastaan.
Katajan tehotrion muodostivat Jeremiah Wood 25 pisteellä ja 18 levypallolla, Ty Harrelson 24 pisteellä ja Korisliigan piste-ennätyksensä 21 lähinnä kolmosilla nakannut Juho Nenonen.
ToPo hallitsi korinalustoja, mutta ei saanut heittopeliään sujumaan eikä kyennyt näännyttämään harvalukuista Katajaa nopealla pelillä tai prässipuolustuksella.
- Nostan hattua Katajalle. Se jaksoi taistella loppuun asti ja ansaitsi voittonsa, tunnusti ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
James Allen heitti ToPolle 21 pistettä ja Isaac Spencer 19. Neljä vuotta pelitaukoa pitänyt parimetrinen Spencer pelasi ToPossa nyt ensimmäisen ottelunsa.
ToPollakin riittää sairaslistaa, kun kokeneemmat pelaajat Timo Heinonen, Panu Majala ja Jukka Hemdahl ovat sivussa.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.