Katajalla ja Pyrinnöllä tiistaina tuhannen taalan ottelut EuroChallengessa

26.11.2012 Paljon on pelissä, kun Joensuun Kataja ja Tampereen Pyrintö ryhmittyvät EuroChallengen alkulohkon otteluihinsa tiistai-iltana. Kataja haastaa vieraskentällä Romanian mestarin Ploiestin ottelussa, jonka voitto veisi joensuulaiset näköetäisyydelle EuroChallengen jatkosarjapaikasta. Pyrinnön on puolestaan jatkosarjaan mieliessään pakko voittaa Södertälje Kings kotonaan.

Juho Nenosen Kataja metsästää voittoa Romaniassa.

Kenny Lowen Pyrintö on pakkovoiton edessä Södertäljeä vastaan. Kuvat: Ville Vuorinen & Tytti Nuoramo.

EuroChallengen alkulohkon kolmella perättäisellä tappiolla aloittaneen Tampereen Pyrinnön kupletin juoni tiistain peliin on selvä: vain voitto kelpaa.

 

– Tiistain ottelu on kauden tähän asti tärkein ottelu. Meidän pitää pelata kovaa täydet 40 minuuttia ja emme saa antaa Kingsille hyökkäyslevypalloista helppoja pisteitä, Pyrinnön tukipilareihin kuuluva Kenneth Lowe arvioi.

 

Pyrinnöllä on tiistaina vastassaan Ruotsin Basketliganin ylempään keskikastiin kuuluva Södertälje Kings, joka nipisti tamperelaisista niukan voiton EuroChallengen alkulohkon avausottelussa.

 

Sittemmin Pyrintö on hävinnyt myös latvialaiselle Ventspilsille ja Ruotsin mestari Norrköping Dolphinsille. Pyrinnöllä on edelleen täydet mahdollisuudet pelata tiensä jatkoon EuroChallengessa, mutta tappio tiistaina merkitsisi joukkueen jatkosarjamahdollisuuksien lähes täydellistä hälvenemistä.

 

– Peli pelataan kotihallissamme, joten meidän pitää tulla kovalla energialla heti ottelun alusta ja puolustaa kotikenttäämme, Lowe uhkuu.

 

– Tiistain ottelussa on myös kyse ylpeydestä. Meidän pitää ottaa askel eteenpäin joukkuepelissä, Pyrintö-ikoni Damon Williams linjaa.

 

Katajalla vastassaan ärsytetty Ploiesti

 

Kataja nautiskeli edellisen kerran europelivoitosta edellisen kerran kolme viikkoa sitten juurikin Ploiestia vastaan. Moninkertainen Romanian mestari oli paperilla selkeästi Katajaa kovempi joukkue, mutta joensuulaiset jättivät kuvienkumartelun väliin ja juoksivat Petri Virtasen johtamalla vauhtipelillään vieraansa kumoon murskapistein 91–67 (47–26).

 

Kataja oli voitossa kiinni myös Kyproksen Nikosiassa Keravnosia vastaan, mutta kaatui viime hetkillä. Viime viikolla joensuulaisista haki puolestaan voiton venäläinen miljoonajoukkue Samara.

 

Tiistaina panokset ovat kovat, sillä niin Ploiesti kuin Katajakin ovat pakkovoiton edessä. Tappio Katajalle merkitsisi Ploiestin kannalta jatkomahdollisuuksien hiipumista vain äärimmäisen teoreettisiksi. Voittamalla Romaniassa Kataja puolestaan petaisi itselleen herkulliset asemat ensi viikon kotiotteluunsa Keravnosia vastaan.

 

Haaste on kuitenkin Katajalle suuri, sillä joukkue saa vastaansa ärsytetyn kotijoukkueen. Mykistävän avaustappion jälkeen romanialaiset ovat haastaneet tasaisissa otteluissa niin Keravnosin kuin Samarankin, ja Katajan joukkuepuolustuksen opetteluun on ollut kolme viikkoa aikaa. Unohtaa ei sovi myöskään, että Ploiestilla on marssittaa kentälle kokoonpano, jonka kaikilla pelaajilla on merkittävästi kokemusta eurokentiltä.

 

Kataja jatkaa otteluitaan edelleen ilman Sami Lehtorantaa ja Vesa Mäkäläistä. Jerald Fields huilasi joukkueen edellisen Korisliigan ottelun Nilan Bisonsia vastaan, mutta on pelikunnossa tiistaina.

 

EuroChallengea: Tampereen Pyrintö – Södertälje Kings Pyynikin palloiluhallilla tiistaina 27.11. klo 19:00 alkaen. CSU Asesoft Ploiesti – Joensuun Kataja alkaa Romanian Ploiestissa tiistaina 27.11. klo 20:00 Suomen aikaa.

 

Lisätietoja: Pyrinnön ennakko
 
 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia